388 den daarop volgenden morgen werd het centraalbureau naar dit dorp verplaatst, en door twee secties met Suippes, dat op 8 mijl, en met Auberive, dat op 7 mijl van Grand-Saint-Hilaire ligt, verbonden. Dit was nu een deels opgehangendeels ingegraven kabel van 34 mijl, die door twee rivieren, de Chenen en de Suippeen de vier dorpen Auberive, St. Hilaire, Jonchery en Suippes liep. De correspondentie was uitstekendde kabeldie na het eten der ochtendsoep gesteld was, was reeds vóór het gebruik der avondsoep geheel opgebroken. De belangrijkste in het kamp genomen proef was deze Ten westen van het kamp ligt een reeks hoogten, die zich on geveer 350 el boven het terrein verheffen, en die bekend zijn onder .den naam van Berg en Bosch van Rheims; zij beslaan de ruimte begrepen tusschen die stad en de bovenste plateaux, zijn gedeelte lijk van ravijnendeels van bosschen voorzien. De oostelijke helling dier hoogten, met. wijngaarden begroeid, grenst aan het dorp de Verzy; van Grand-Mourmelon naar Verzy gaande, ontmoet men achtereenvolgens in bijna evenwijdige lijnen: den spoorweg van Chalons naar Rheimsde Veslesdie door de boschjes loopt, waarin eenige dorpen verscholen liggen; het kanaal, dat de Marne met de Ajsne verbindtden weg van Chalons naar Rheims, en eindelijk de onderste helling der bergen. De afstand van het bivouac tot Verzyde kronkelingen van den weg daaronder begrepenbedraagt 24 mijlen. Men rustte eene sectie volgens oorlogssterkte uitdeze bestond uit 4 officieren, 2 civiele geëmployeerden, 70 soldaten, 5 voer tuigen, waaronder een fourragewagen met de bagage, en een dertig tal muilezels en paarden, terwijl men voor 48 uur vivres en fourrage medenam. Ben 7 a 8 mijlen lange lijn was den vorigen dag opgehangennaar den spoorwegdie langs het kamp loopt. Te middernacht ging men op marschhet was een zeer duistere nacht. Om één uur kwam men aan de grens van het kamp en begon men den arbeid bij het licht der lantaarns, dien men tot het aanbreken van den dag voortzette. Om 6 uur 's morgens was de 24 mijl lange lijn gesteld, en de geheele sectie op het plein van Verny vereenigd, waar het bivouac werd opgeslagen. De lijn ging door Mourmelon le Grand, Mour- melon le Petit, Sept-Saulx, les Petites-Loges Verzy en doorsneed de Chenen, den spoorweg, het kanaal en vele wegen en iandstraten.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 295