289 Overal, behalve'bij het gedeelte in het kamp, waar men een draad gebezigd had, maakte men gebruik van den kabel, die in de dorpen werd opgehangen. Een surveillancedienst was georganiseerd uit twee posten, elk uit één korporaal en 4 man bestaande. De lijn bleef 36 uur in wer king en was voortdurend deugdzaam. De onderofficieren hielpen uitstekend bij het overbrengen der de pêches. Men vertrok den daarop volgenden dag "s morgens om 5 uur, en was om lOj uur, nadat de geheele lijn was opgebroken, in het kamp terug. De proeven voldeden dus uitstekend aan de verwachting. X. Na gezien te hebben, naar aanleiding der proeven in Frankrijk vooral in het laatst van het kamp van Chalons genomenvolgens welke gronden een veldtelegraaf voor een groot europeesch leger moet ingericht worden, zullen wij ten slotte nagaan, of een veld telegraaf voor het indische leger ook wenschelijk zoude zijn. Hoe onoverkomelijk sommige bezwaren, in het begin aan het in voeren van een veldtelegraaf verbonden, ook mogen schijnen, verlie zen die, bij nadere overweging, veel van hunne waarde. Als men er eenmaal toe is overgegaan, om de groote moeielijk- heid, den aanmaak van materieel en de formatie van een klein per soneel te overwinnendan zullen de bezwarenaan de uitbreiding van het leger, aan iudeeling, instructie en totale oprichting ver bonden, niet tegen de voordeelen kunnen opwegen. De eerste kosten blijven altijd een bezwaar, maar als de aard der oorlogenhet voorgaan van alle europesche legers (ook van onze engelsche naburen) den invoer eindelijk noodzakelijk makendan zoude men zeker zijn zucht tot uitstellen betreurenmen zou dan wellichtmet veel grootere geldelijke bezwareneen ongeoefend en slecht materieel en personeel moeten formeeren. De aard van vele oorlogen in Indië doet wellicht het nut be twijfelen, dat een veldtelegraaf alhier zoude hebben, vooral daar deze dikwijls zelfs onbruikbaar zal toeschijnen. De Engelschenonze koloniale naburendie reeds in zoovele opzichten getoond hebben, een practischen blik in koloniale zaken te hebben, denken dat trouwens niet. Zij rekenen het van het hoog ste belang, steeds correspondentie met de hoofdplaats te onderhouden; 13

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 296