290 dit idee deed hunne oeWteiegraaf dan ook den grondslag van het uitgebreide telegraafnet zijn, dat thans Britsch-Indië omspant. En hoe waar het is, dat meestentijds hier slechts kleine, op zich zelf staande troepen op expeditie gaan, en de uitgestrekte bosschen, de onbegaanbare wegen, al het overbodige, (soms ook het noodige) materieel doen vermijdenzoodat een veldtelegraaf zeer overtollig toeschijnt, toch bedenke men dat dit materieel hoogst eenvoudig kan wordendat gebrek aan gemeenschap dikwijls gebleken is allerna- deeligst te zijn, en dat het in deze schoone eeuw van vooruitgang nog geene utopie is, dat wij met een anderen vijand te doen krij gen, dan met inlandsche hoofden, die bestraft moeten worden. Bij een oorlog op Java zoude het, dunkt ons, van veel belang_ zijn, om, op de hoofdplaats vooral, de bewegingen van het leger te kunnen volgenten einde bij tijds versterking te kunnen toe zenden. Denken wij ons, dat een europesehe vijand Java aanvalt, dan zal midden-Java wel het terrein zijn, waar wij op de meest voordeelige wijze onze strijdkrachten kunnen ontwikkelen. Met een sterk cen traalpunt als uitgangspunt der operatie, hetzij in het midden van het eiland, hetzij op de zuidkust gelegen, zoude, met dat reduit als steunpunt, ons leger met vrucht op het bergachtig terrein kun nen ageeren. Het zou de verschillende wegen naar de Vorstenlanden, waar die, onbeschermd door de vesting, niet vernield zijn, kunnen bezettenhet zou den vijand tot ontwikkeling der strijdkrachten moeten dwingen, daar, waar die ontwikkeling hem in een ongunstige positie bracht, en hem overigens door een soort van guerilla-krijg door vermoeiende marschen afmatten, zonder zich-zelf bloot te geven. Dan vooral zoude een veldtelegraaf van onberekenbaar nut zijndat dan ook niet verder behoeft aangetoond te worden Wenschelijk zoude het ons daarom toeschijnen, om zoo spoedig mogelijk met de invoering van een hoogst eenvoudig materieel te beginnenbestaande uit electro-magnetenkleine Morsesche toestel len, kabels, draagpaarden en handwagens. Ons leger zoude voorloopig met eene enkele sectie veldtelegrafie kunnen volstaan, als volgt ingericht: Het zou ons toeschijnen, dat de politieke toestand van Europa, zooals die tegenwoordig is, en de kans, wélke elke kleine natie en elke schoone kolonie heeft, om onder een //pruisisch-duitsch militair despotisme systeem", aangevallen te worden, redenen genoeg zijn om te trachten, te allen tijde zooveel mogelijk gereed te zijn, de onafhankelijkheid en de vrijheid tot het uiterste te verdedigen.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 297