292 over de bevolking kan beschikken, en der reeds bestaande telegraaf lijn, zouden het de telegrafie zeer gemakkelijk maken, maar deze zoude niet te verkrijgen zijn, dan na groote uitbreiding van het telegrafie-personeelof na oprichting van eenen generalen staf, waar van de officieren deze gewone werkzaamheden zouden moeten ver richten; maar die generale staf schijnt voor ons leger overbodig te zijn Deze oppervlakkige beschouwing is, hopen wij, voldoende, om het nut aan te toonen, dat een hoogst eenvoudige militaire telegraaf voor Indië zou hebben. Eerst dan als men besloot in dien zin proeven te nemen, zoude het van eeriig belaug zijn, om de nadere meer gedetailleerde orga nisatie van personeel en materieel van dat nu nog geheel hersen schimmige korps te bespreken. Nadat deze bijdrage tot de kennis der militaire telegrafie ruim een jaar geleden aan de redactie van het militair tijdschrift was in gezonden werd in het kamp te Tjikarang een telegraaftoestel gebruikt. Deze telegraaf heeft vooral met het vuren op groote afstanden enorme diensten verleend, inaar ook op verschillende nadeelen aan zulk een inrichting eigen, de aandacht gevestigd. Daar dit opstel te groote uitgebreidheid zoude verkrijgen, dooi den telegraaf te Tjikarang, de voor- en nadeelen daaraan verbonden en de practische lessendie dit gebruik gegeven heeft, te beschrijven, zoo besluiten wij liever hier met den vvensch, dat de veidtelegrafie de aandacht niet zal ontgaan en dat proeven genomen wordenom met weinig kosten de kern van een deugdzamen veldtelegraaf te vormen. Wellicht komen wij later op de te Tjikarang gebezigde telegraaf terug. Naar het Fransck. d.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 299