schrijven aau de korte dracht van de toen gebruikelijke geweren, en aan het alzoo slechts korte tijdsbestek, gedurende hetwelk de aanvallers aan een effectief vuur waren blootgesteldaan het klein aantal schoten, welke gedurende dien tijd met elk wapen gedaan kon worden, en aan de aanhoudende vrees des verdedigers, om zich op het laatste oogenblik rnet een ongeladen geweer tegenover den vijand te bevinden, terwijl deze daarentegen zijn geweer seladen zou hebben en door den moreelen invloed van den aanval een groot voordeel bezat. //Maar deze invloeden bestaan niet meer, wanneer de verdediger een wapen bezit, dat driemaal verder en minstens driemaal sneller schiet, terwijl de snelheid en kracht van den aanvaller dezelfde blijvenwanneer dat wapen den verdediger de zekerheid van tot op het laatste oogenblik te kunnen vuren, en aldus zelfvertrouwen schenkt. //Ik ben daarom geneigd om te gelooven dat troepen, aan een vuurgevecht blootgesteld, niets beters kunnen verlangen dan een stormaanval, die hun in de gelegenheid zal stellen om het beste gebruik van hunne vuurwapenen te maken; hoezeer zij ook mis schien reeds hebben geleden, hun moreel zal daardoor zeker beter worden; hun zelfvertrouwen zal vermeerderen, doordien 's vijands vuur ophoudt en zij de resultaten van het hunne zullen zien. //Mijns erachtens zal niet slechts eene wijziging, maar een ge- heele ommekeer veroorzaakt worden in de tot nu toe gevolgde vecntwijze, door de invoering van snel vurende, verdragende gewe ren en door het algemeen gebruik van getrokken geschut. //Nu, meer dan ooit, zullen verrassingen, toevallige ontmoetin gen van twee kolonnes noodlottig zijn; een korps, onvoorzichtig blootgesteld aan het vuur van een ander dat eene positie heeft in genomen kan niets anders doen dan dit vuur te beantwoorden. Het voordeel blijft voorzeker aan hem die het eerst heeft willen schieten door liet terrein gedekt is en bekend is met de al- standen. //Maar daar niettemin de uitslag van een gevecht of veldslag al tijd gegrond blijft op de reeks van aanvallen op en verdedigingen van verschillende position, is het noodig om na te gaan, welke de voordeeligste wijze is om van de nieuwe wapens gebruik te maken." Tot dit einde gaat de schrijver de betrekkelijke uitwerking na van de verschillende vuren, die, als infanterievunr en artillerievuur, af zonderlijk behandeld worden. 22

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 29