294 artillerie iu sommige perioden van het gevecht even daadwerkelijk op, en kon men alleen met een overmachtig vuur van dat wapen aan de kans der overwinning denken. De paradebewegingendie de infanterie volgens hare reglementen op het slagveld moest uitvoeren, traden geheel op den achtergronden de kompagni.eskolonnes met uitgebreide tirailleurliniën schenen de voorboden te zullen worden van eene geheel nieuwe tactiek. Met deze nieuwe tactiek zoo dachten sommigen had Pruisen het oostenrijksche leger, dat bo vendien geen achterlaadgeweren had en slecht aangevoerd werd, ver slagen. En onlangs moest-tegen de verwachting van velen ook het fransche leger voor het pruisische onderdoen Pruisen had zijne overwinningen weten voor te bereiden door de gedurende den vrede uitgevoerde werkzaamhedendoor de goede or ganisatie zijner legermacht en door de deugdelijkheid zijner krijgs- instellingen. De lezing van de ïtougemont's artikel in de Revue des deux mondes van Januari 1871, getiteld: wVarmee prussienne en 1870", en de meesterlijke vertaling van Schade van Westrum, van Chesney's artikelen in de Edinburgh review: «de fransche le- gerorganisatie en de militaire ontwikkeling van Pruisen", geven ons recht tot bovenstaande bewering. Pruisen had die overwinningen ook weten voor te bereiden door het onderricht in alles, wat ge noemd kon worden eene handeling te verrichten of een bevel uit te oefenen. Men had ten voordeele van het leger partij getrokken van de nieuwste uitvindingen op het gebied van wetenschap en indus trie. Pruisen had zich aanhoudend bezig gehouden met de voorbe reiding van zijn leger en deinsde voor geenerlei opoffering, arbeid, ja zelfs budget-bezwaar, terug, om dat leger zoo geschikt mogelijk te maken, opdat het de rol zoude spelen, die het—door Bismarck's staatkunde was voorbehouden. Pruisen, dat niet in de gelegenheid was, de school des oorlogs te bezoeken, bestudeerde met inspan ning alles, wat de nieuwe uitvindingen leerden kennen, de wij zigingen die de toepassing zoude kunnen te weeg brengenen de voordeelendie daaruit zoowel voor den aanval als voor de ver dediging zouden kunnen voortvloeien. Pruisen had sedert lang zonder schroom de geheele bewapening van het leger veranderd, en de middelen bestudeerd, om het gebruik der spoorwegen en van den electrischen telegraaf in den oorlog toe te passen. Pruisen had zijne administratie, zijne manoeuvres, zijne transportmiddelen, zijne am bulance, zijne intendance, enz. enz. volmaakt. Pruisen eindelijk had zich bijna grondigen tot in de kleinste détailsmet de aard-

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 301