we zijn nu door dat die order niet begrepen wordt de periode van verhandelingen in gesloten gezelschappen ingetreden, en ofschoon er niettemin eenige verhandelingen warendie zeer veel belangstel ling ondervonden, hebben de meeste dier schrifturen geen groot licht voor onze oogen doen opgaan. Dikwerf lieten zij bij ons niets dan twijfelachtige en onzekere indrukken achter. Sommigen heeft men met nieuwsgierigheid gelezen en met belangstelling doorgebla derd maar had men zulk eene verhandeling eenmaal gelezendan moest men zich afvragen, wat men er eigentlijk van onthouden had. Die stukken verheffen zich in niets boven en hebben voor het mee- rendeel niet eens het gehalte van die honderde werken over krijgs kunde, die te zamen genomen nog niet eens ééne goede handleiding voor de beoefening dier wetenschap uitmaken. Een zoodanige hand leiding moet nog vervaardigd worden Welke opstellen vervaardigde men dan wel? Nu eens was het over de nieuwe bewapening der infanteriedan weer over het gebruik der spoonoegen in den oorlog of weer eens over de tactiek der ka- vallerie dan wel over de artilleriesommigen zelfs gingen verder en lazen afgeschreven stukken voor over den barometer of den electro- ballistischen slingeronderwerpen die onzes inziens eigenlijk op zoodanige bijeenkomsten minder behandeld moesten worden. Eerst genoemde verhandelingen echter hebben ontegenzeggelijk haar nut, maar zij moeten door zulke officieren voorgedragen worden, die wer kelijk studeeren, maar niet door dezulken, die aan het overschrijven daarvan een paar uren van hun nachtrust hebben gewijd, want, laten wij elkander goed verstaanhet gros der officieren van de infanterie iszonder te overdrijvenniet bij machte om over onderwerpen te spreken of schrijven, als deze: 'Het gebruik der spoorwegen bij de strategiede aanwending in den oorlog van den electrischen tele graaf, de veldversterkingslzunstde vluchtig opgeworpen verschan singen, het gebruik der kavallerie en artillerie, enz. Niet om het nog eens te herhalen dat, in beginselgenoemde onderwerpen niet zeer belangrijk zijn en het meerendeel der vraagstukken bevatten die door de ondervinding der toekomst zullen moeten opgelost wor den maar om die punten te behandelen moet men van genoemde onderwerpen eene speciale stadie hebben gemaakt en bovendien in 't bezit zijn van particuliere stukken of documenten, die de officier der infanterie dikwerf niet kan bezitten. Beter ware het dan om voorlezingen te houden over onderwerpen als volgt: over hel menig- vuldigst gebruik van tirailleurs en van minder diepe aanvalskolon- 300

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 307