dracht over natuurkunde, rechtspleging, gezondheidsleerwarenkennis enz.toegepast op militair gebied, te doen. Na afloop der voordracht wordt gelegenheid tot discussie gegeven, ieder amendement opgetee- keud en van de debatten in het notulenboek eene korte aanteekening gehouden en eene volgende keer, staande de vergaderingdoor den secretaris voorgelezen. Alleen die onderwerpen zullen mogen behandeld worden, welke maar eenigszins onder het bereik zijn èn van sprekers èn van toehoorders. Welke onderwerpen men daartoe moet rekenen behoeven we niet te zeggen. De commissie van rapporteurs moet zulks beslissen. Te spreken over het gebruik der verschillende wapens, de algemeene tactiekde tirailleur-loopgravende verschillende slagordenhet gebruik der spoorwegenover historische studiën krijgskundige operation, des noods met eene toepassing op het terrein, over de algemeene dienstplicht, over militie-leger, ongedisciplineerde vrijkorpsenenz enz., is goedzeer goed mits het bevattelijk zij. Te spreken over de pelotonschool, het tirailleurreglementhet reglement op de schietoefeningen en de reglementen op de garnizoens- en inwendige dienstenover de innerlijke organisatie der troepente wijzen op hunne recruteering onderhoudequipement, administratie exercitiën en manoeuvreste spreken over uniformveranderingen, hygiene, kazerneeringwijzigingen in hunne formatie, en de kwestiën over wapening en materieel te besprekente wijzen op betere oefening van het kader enz. enz. is even goed, mits men niet in afgezaagde alledaagschheden vervalle enniet te veel papier bekladde, zoo het schijnt een noodzakelijk kwaad, waarop tot nu toe ongelukkig genoeg alle welgemeende pogingen hebben schipbreuk geleden en waardoor het militaire van den troep zooveel in waarde is verminderd. Het wordt hoog tijddat men dien toevloed van het papier jammer dat het zoo goedkoop is tempere, dat men het aantal bepalingengedruktenalgemeene orders en wat niet meer vermindere, die de officieren met het denkbeeld doet vereenzelvigen, om den vorm voor de ware zaak te nemen, hunne ideeën rekbaar te maken en een behagen te vinden in onbepaalde beoordeelingen, terwijl zij integendeel meer waarde moesten hechten aan den waren inhoud der onder hunne oogeu komende zakenen hun geest meer gewennen aan vlugge denkbeelden en de nauw keurigste ophelderingen. De rapportende redactiehet papier Ziedaar de wonde van het leger, de kanker, die daaraan knaagt, die het ondermijnt, van vele nuttige bezigheden en tevens ernstige 303

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 310