312 dit zeer veel moeielijkheden opleveren, vooral wanneer de. keuze der te gebruiken werken bij genoemd onderwijs vrij zal zijn. Om echter in dat bezwaar te gemoet te komen en tevens in eene vol gens onze opinie lang gevoelde behoefte voor het leger te vol doen, zoude men een handhoek voor den suhalternen officier der in fanterie kavallerie en artillerie) kunnen vervaardigen, en het bezit van zulk een handhoek voor ieder officier verplichtend stellen. In dat handboek zoude het voornaamste aangestipt moeten worden wat de subalterne officier moet kennen. Een dusdanig werk moest als leerboek op genoemden cursus gebruikt worden. De instructeur zoude bovendien verplicht zijn, om zich aan de indeeling van zulk een boek te houden en de te behandelen onderwerpen door zijne kennis en ondervinding uit te breiden en te verduidelijken. Want, w-at het leger ontbreekt, is een zuiver leerboekden officier aange vende, welke algemeene beschikkingen door hem genomen moeten worden in gevallen, waarin hij zich kan bevinden en in de meeste kleine handelingendie hij zal uit te voeren hebben. Er is misschien niet één officier te vinden op de tiendie als hij te velde trekt zich ernstig zal afgevraagd hebbenhoe hij zich in voorkomende gevallen te gedragen zal hebbenbijv. bij de verdediging of den aanval van een hentinghij het op patrouille gaan, hij het slaan van bruggenhet betrekken van bivouacsde verkenning van kam pongs en hosschen enz. enz. En al mocht hij zich dit soms heb ben afgevraagd, dan zal bij nog niet altijd een bevredigend ant woord hebben kunnen vindenhetzij door zijne eigene ideën te volgen, of het een of ander werk over tactiek op te slaan, dat hem geenerlei gezag waarborgt. Wat volgt hieruit? Dat men, tegenover den vijand zijnde, er blindelings op instormt en derhalve veel man schappen opoffert, of beschroomd te werk gaat en dus aarzelt. Wij zullen over een goed handboek spreken dat èn op den cursus der jonge officieren èn op de wetenschappelijke bijeenkomsten en door ieder ander officier kan gebruikt wordenhetzij voor eigen studie, hetzij om daaruit voor te dragen, hetzij om daarin naar gegevens te zoeken met eene toepassing op het terrein. Is zulk een hand boek volstrekt noodig? Ja, om verschillende redenen: 1°. De man van den godsdienst heeft zijn bijbel aanhoudend bij de hand, waaruit hij telkens zijn geloof versterkt, zijne leeringen puten voor eiken dag onderwerpen van overdenking en een zekeren gids voor zijne gedachten en werken vindt. De man van de wet heeft zijne wetboekende man der wetenschap

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 319