//verzamelen." De geringste terreinhindernis is voldoende om een infanterist tegen de aanvallen van de kavallerie te beschermende tirailleurs kunnen kalm die aanvallen afwachtenook al is de vijand sterker in aantal, daar zij de zekerheid hebben minstens vijf kogels voor ieder beschikbaar te hebbenterwijl hij naderten geen gevaar loopen op het beslissend oogenblik ongeladen te zijn. Daarentegen is thans het //verzamelen" eene wanordelijke beweging, die de stoute handeling van ondernemende kavallerie begunstigt. //Het achterlaadstelsel schenkt den tirailleur bovendien gelegen heid om in elke houding, gedekt blijvende te laden; dit schenkt hem gerustheid en koelbloedigheiden een nieuwen waarborg voor doortasten handelenzooals de scherpschutters der pruisische garde bij Königinhoff en Chlum ten toon spreidden. //De studie van den oorlog in zijne bijzonderheden leert ons ove rigens, dat de rol der tirailleurs toeneemt naar mate hun wapen verbetert. De geschiedenis der veldslagen van het eerste keizerrijk toont ze onseen weinig vooruitgeschovenhet deployement der kolonnes eenigzins dekkende, meer door rook dan door werkzaam vuur, en dan terugtrekkende om het linievuur, waarop het aankwam, gelegenheid te geven om op te treden. Bij Custozza, daarentegen, de laatste veldslag waarbij van weerszijden nog goede tromplaadge- weren werden gebezigd, zien we hen nagenoeg het geheele vuurge vecht leveren; het vuur der linietroepen werd slechts gebezigd te gen charges van de kavallerie en aanvallen van vijandelijke ko lonnes. //Wat kan men niet verwachten van de tirailleur-formatie, wan neer men een wapen bezit, met behulp waarvan eene kompagnie evenveel terrein kan dekken en evenveel, ja meer kan schieten dan vroeger een geheel bataillon Over het salvovuur zegt de schrijver: //Het salvovuur, waartoe bataillons-halfbataillons- en pelotons vuur behoorenwerd gebezigd door eiken troep die eene positie had ingenomen, en door eene vijandelijke macht bedreigd werd; verder bij verrassingenovervallingenhinderlagen enz. //Het had eene groote moreele uitwerking, hield den vijand op, en, gevolgd door een flinken uitval, sloeg men den vijand dikwijls daarmede af. Veelvuldig werd het echter niet gebezigd, omdat de korte afstand, voor eene goede uitwerking vereischt, de manschappen slechts zelden koelbloedig genoeg liet om het kommando //vuren" af te wachten, en in de practijk ontaarde het veelal in rottenvuur. De 24

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 31