•313 zijne leerboekendie op juiste gegevens berusten en dienenom hem zijn weg af te bakeneD. Alleen de officier bezit geen vademecum dat hij te allen tijde kan raadplegen en waarin hij de oplossing van vele moeielijkheden zal vinden, waarmede hij gedurende zijne zoo avontuurlijke en veel bewogen loopbaan te worstelen heeft. Wel bezit hij genoeg reglementen handboeken handleidingen, korte begrip pen leiddradenschetsen en wat al niet meer ja zelfs te veel zoodat men zich reeds vermoeit, door alleen de titels van al die werken op te noemen, werken, die allen min of meer van elkander worden afgeschreven en waarin eenige goede denkbeelden en juiste grondregels te midden van eiudelooze verhandelingen en holklinken de phrasen-massa s verdeeld liggendie onzen geest in het onzekere laten en ons dikwijls beletten, de weinige nuttige bladzijden die men in het boek zou kunnen aantreffen, op te merken en te onthouden; maar naar een degelijk leerboek zoekt men nog te vergeefs. Bo vendien zijn er weinige van die werken, welke eenig gezag kunnen uitoefenen. Het meerendeel daarvan te zamen genomen levert kortom geen anderen waarborg op dan den min of meer bekenden naam van den schrijver. Eenige dier werken zijn te uitgebreid, andere behandelen slechts een bepaald onderwerp. Er zijner, die verouderd zijn en, ofschoon innerlijk van een goed gehalte, behoefte zou den hebben om vollediger gemaakt en meer in overeenstemming met de door de laatste uitvindingen veroorzaakte wijzigingen te wor den gebracht. Andere werken eindelijk zijn te beknopt. Een uittrek sel van al het wetenswaardige voor den subalternen officier, uit geuoemde werken te makenzoude voor hen eene bibliotheek vervangen die hier in Indië zeer veel kost en bij slot van rekening moeielijk mede genomen kan worden, noch te velde, noch in de meeste toestan den, waarin de officier de meeste behoefte aan een gids zal gevoelen. 2°. Door zulk een handboek zoude men de studiën van den sub alternen officier tot eene klein getal goed vastgestelde en bepaalde punten beperken, maar wier kennis noodzakelijk is. Dit systeem van studie zal waarschijnlijk betere resultaten geven, dan een ander, waarin men die zaken verwaarloostomdat men ze als nutteloos beschouwt, zich met te moeielijke punten inlaat, te moeielijk en te onbepaald bovendien omdat voor de oplossing daarvan de noodige gegevens, ondervinding en voldoende studie ontbreken, waardoor, bij gebreke daarvan, het verstand verward raakt, en de onwetende officier geen besluit kan trekken; maar degene, die voorstelling van zaken en stijl heeft, zich er meer en meer aan gewent, om met woor- 14

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 320