■315 '/hunne aandacht meer te vestigen op de meer onder hun bereik //liggende onderwerpenzooals de kennis van den kleinen oorloghet gebruik der verschillende wapens in bijzo.ndere^gevalleude waarde nder verschillende formatiën en der verschillende vuren in bepaalde "oogenblikken. Het zal zooveel mogelijk overeenkomstig mijn ver- "langen zijn, wanneer die geschriften vergezeld gaan van voorbeelden '/uit de tegenwoordige oorlogen of door eene practische toepassing op ude terreinenhet garnizoen van den officier begrenzende Zou men zich niet werkelijk naar eenig terrein kunnen begeven, dat na afloop van het verhandelde in eene wetenschappelijke bij eenkomst geschikt is voor datgene wat men wil aantoonen Indien de troep zelf niet op dat terrein kan ageerenwat belet dan om de officieren er heen te laten gaanom daar de veronder stellingen te makenovereenkomende met de in de bijeenkomsten bestudeerde operatiën. Daar, op dat terrein, zal dan de chef ieders opinie vragendaar zal hij er zich van overtuigen of de verkondigde leerstellingen goed begrepen zijn. Daar zal hij de gemaakte fouten verbeteren en te doen begrijpen. Eu iedereen zal ten laatste van aller ideëen en opi- niën nut kunnen trekken. Dat zal te gelijker tijd eene goede ma nier zijn om van een manoeuvreer enden troep een goed overzicht te krijgende afstanden te leeren schattende gedaante van het terrein te bestudeereuzich rekenschap te geven van de moeielijkheden en de schuilplaatsendie het kan aanbieden, in één woordhonderd malen meer te leeren van de elementen der voor ieder militair zoo hoognoodige en onontbeerlijke kundighedendan hetgeen men daar van in boeken en op bijeenkomsten kan leeren. A. O. n°. 202 van 1870!. Waarom wordt die ook weer zoo slecht begrepen! Bovendien zal genoemd systeem van onderwijs voor ieder officier eene voortreffelijke school zijnwant die categorie van officieren die zich met hun niets doen verontschuldigen, door te zeggen: "wij kunnen niet werken" die officieren zullen integendeel aan die practische oefeningen op het terrein een werkzaam aandeel nemen, omdat die slechts gezond verstand en ambitie voor de zaak eischen. Die officieren zullen daaruit vele en zeer juiste kundigheden putten, die zij elders niet of zeer moeielijk zouden machtig worden. Die practische bijeenkomsten op het terrein hoe beperkt zij ook dikwerf zullen zijn zullen veel meer nut stichten dan die, welke in gesloten zalen worden gehouden, want de feiten en toepassingen zullen in het eerste, geval voor onze oogen spreken. Een blijvende

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 322