indruk en eene opgehelderde herinnering die zij ons zullen ach terlaten prenten zich honderdmaal beter in ons geheugen dan al die min of meer holklinkende theoriën, welke men om eene tafel hoort verkondigen en waarvan bijna altijd in den geest der toehoor ders niet het minste overblijft, zoodra zij de deur der zaal achter zich hebbenwaarin die theoriën verklaard werden. Bovengenoemd systeem zoude bovendien het onwaardeerbare voor deel bezitten van een soort van loopende studie te zijneene studie, die noch stijl noch geschreven stukken zoude vereischen, een nood zakelijk resultaat, waarop ongelukkig genoeg tot heden toe alle proeven en alle pogingen hebben schipbreuk geledenom de militaire studiën te ontwikkelen. Door de wetenschappelijke bijeenkomsten aldus te wijzigen in verband met hetgeen wij daarover reeds vroeger hebben gezegd, en door de vervaardiging van een handboek voor den subalternen officier zal de officier eene degelijker en grondiger kennis van alles krijgen, wat men zijn dagelijksch brood zou kunnen noemen. Maar er is meer. Indien men vervolgens verlangt dat allen zich op de hoogte van den vooruitgang houden, die zich openbaart, van de plannen die gedaan worden, dan is er tot bereiking van dat resultaat, zonder den officier op onkosten te jagen in het doen aankoopen van vele krijgskundige werkenof hem zijn best te laten doen in het zoeken van valsche gevolgtrekkingenéén middel noodigwaarin zoude nu dat middel bestaan 1°. in het opgeven van verhandelingen over militaire onder werpen, van wege het departement van oorlog, zooals reeds bij A. O. nu. 60 van 1870 geschied is. Die a. o. is zóó goeddat wij geene aanmerkingen daarop kunnen maken. Alleen wenschen wijdat de namen van henwier opgaven door de tevredenheid van het leger bestuur zijn bekroond geworden, bekend worden gemaakt, en dat van de goede ingeleverde verhandelingen een beter gebruik worde gemaakt dan het in portefeuilles, tusschen andere papieren te laten beschimmelen. Elk jaar moest het departement van oorlog eene zoodanige opgave doen. Het getal van 8 onderwerpen is meer dan voldoende. Die onderwerpen, welke in de verschillende afdeelingen van het departement van oorlog moeten samengesteld worden en de meeste onder 't bereik der officieren vallende zaken moeten bevatten kunnen met niet te veel zorg worden opgegeven, ten einde daar door juist te beletten dat men in navorschingen met holle theoriën en schoonklinkende phrasen afdwale. 316

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 323