Engelschen hebben er zich echter dikwijls met, vrucht van bediend en de beste fransche* troepen daarmede teruggeslagen. •/Met de nieuwe wapenen is het zeker nog zeer moeielijk om bin nen de 300 of 400 meters een goed geregeld salvo te geven; boven die afstanden is de soldaat kalmer en zal het, bij goede oefening in tijd van vrede, wel mogelijk zijn hem naar het kommando te doen luisteren. //Dit laatste is van zeer veel belang, niet alleen omdat anders munitie verspild wordt, maar ook omdat het salvovuur het benige is geschikt om op afstanden, grooter dan 400 meters nog werkelijke resultaten te verkrijgen. //Wij weten allen, dat de soldaat bij het rottenvuur geneigd is zoo veel mogelijk te schieten, zonder zich veel om het aanleggen te bekommeren. Binnen de 400 meters kan men door de 'geringe kromming van den kogelbaan een goed resultaat verwachten van een horizontaal vuur, waarbij de vizierklep neergeslagen is; naar mijne meening de eenige rationale wijze van gebruik van het rotten vuur. Boven genoemde afstand erlangt de kogelbaan eene te groote kromming, en is het gebruik van de vizierklep onvermijdelijk. //In ieder geval kan een troep infanterie door het salvovuur tot op 600, 700 en 800 meters eene belangrijke ruimte met kogels over stelpen en ontoegankelijk maken voor den vijand; mits zij alsdan eene stelling heeft ingenomen, de afstanden ongeveer kent, en genoeg zaam door terreii.hindernisseu gedekt is om kalm te kunnen schieten. //Een korps, dat offensief wil handelen, kan van het salvovuur geen gebruik maken; het is dan zeker in de minderheid tegenover den verdediger. Dat vuur is evenmin aan te bevelen bij kleine af standen tegen een naderenden vijandbuitengewone omstandigheden uitgezonderd, schijnt het in 't algemeen vrij nutteloos, om het ver schrikkelijk voordeel prijs te geven dat het snelvuur (rottenvuur) of afstanden binnen de 400 meters aanbiedt." Ten opzichte van het rottenvuur (tweegeJederenvuur) vernemen wij //Met het gladloopsgeweer en de formatie op drie gelederen kon elk man per minuut ongeveer drie schoten doen. Met de getrokken karabijn, die later werd ingevoerd, was, vooral door de meerdere moeilijkheid der lading, slechts een schot per minuut mogelijk. Be denkt men daarenboven, dat bij dit wapen de kogelbaan veel min der flauw was dan bij den gladden loop en dat het veel minder ver draagt, dan moet men toestemmen, dat het misschien een goed wapen was voor tirailleursmaar dat het zeker geen doelmatig wapen in 2

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 32