Gebouwen. Wat de gebreken aangaat, die door de militaire art sen werden aangegeven in constructie, ventilatie, etc. der kazernes en hospitalen, heeft men met energie gedurende dit jaar gewerkt om verbeteringen aan te brengen. Toch blijft nog veel te doen over, zooals uit de verschillende rapporten der geneesheereu blijkt. De kazernes met 2 verdiepingen, onlangs gebouwd op die stations welke, niettegenstaande hunne ongezonde ligging, om een politiek of mili tair doel moeten bezet blijven, zijn van zeer gunstigen invloed ge weest op de gezondheid der bewoners. Evenwel zal de weerbare kracht van het leger steeds toenemennaarmate men zich meer en meer in 't gebergte en met de uiterste spaarzaamheid in de vlakte stationneert. Het rapport geeft nu aanwelke verbeteringen in elk garnizoen tot stand zijn gebracht, en hoever men overai gevorderd is met de kazernes volgens de nieuwe plannen. Madras. De rapporteurs hebben niet zooveel redenen tot tevredenheid als in Bengalen. Dit moge blijken uit een verkort overzicht hunner voornaamste opmerkingen. In verschillende garnizoenen van den Mysore Circle heeft men zich bij den aanbouw of de verbouwing van kazernes en hospitalen niet of onvolkomen gehouden aan de plannen door de gezondheids commissie voor de gebouwen vastgesteld. Nergens is een nieuw gebouw op bogen gezet; over 't algemeen heeft men verzuimd, rondom de buitenmuren te draineeren, om daar door de fundeeringen droog te houdennergens is de ondergrond gedraineerd vóór dat' men bouwde, en bijna overal zijn de vloeren, gelegd van ruw gehouwen steenen, onderling zoo slecht gecementeerd, dat bij het schrobben steeds de grond met vuil water wordt verza digd. Deze klachten gelden niet voor de bovenverdiepingen der nieuwe hospitalendaar is, op aandringen der rapporteurs, een vloer van asphalt gelegd. In de nieuwe artillerie-kazernes te Cannanore zijn de slaapzalen aan de vleugels, maar in alle kazernes hier en te Bellary is de slaapzaal in het centrum van elk blok gelegen, aan beide zijden een gesloten verandah en hiernaast een open verandah. Eén der binnen ste verandahs is bestemd voor eetzaal en de andere voor dagverblijf, maar steeds heb ik een dezer verandahs als slaapzaal zien gebruiken. Heeft men de middenzaal van een blok noodig voor een of ander 332

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 339