338 De omvaug en belangrijkheid van het te behandelen onderwerp maakten het noodig, de stof in onderdeden te splitsen, die, op zich-zelf en in onderling verband beschouwd, de bedoeling des stel lers zooveel mogelijk weergeven. Treden wij, bij wijze van inleiding, voor een oogenblik van het uitsluitend militair gebied af, om U onze meening te ontvouwen «dat, in het algemeen, de taak van het gezag al meer en meer //ingewikkeld en moeielijk wordt." Wetenschap en beschaving, die kinderen des tijds, gaan hand aan hand rusteloos voorwaarts. Zij verbreken langzaamdoch met onweerstaanbaar geweldde kluisters van onkunde en bijgeloof, ons door voorgeslachten nagelaten, en ontwikkelen bij den meusch, met toenemende kracht, zoowel het bewustzijn van eigenwaarde, van persoonlijke vrijheid en het bezit van persoonlijke rechten, als den afkeer van moreelen dwang en dienstbaarheid Vrijheid, vrijheid is de leus der eeuw, vrijheid van geweten, vrij heid van denkwijze, handelen, doen en laten. De tijden zijn voorbij, waarin het volk, zonder onderzoek of te genstand, het hoofd onderdanig boog voor den wil en de bevelen van de overheid. Edele geboorte, hooge maatschappelijke positie zijn alléén niet meer genoeg, om zich te doen eerbiedigen en de menigte lijdelijk te doen gehoorzamen; thans vordert men rekenschap en verantwoor ding van elke daad van gezag en eiseht, bij allen die over anderen zijn gesteld, en te meer nog naarmate zij hooger geplaatst zijn, een zedelijk overwicht, dat zich alleen door meerdere wetenschappelijke kennis en beschaving en andere uitstekende moreele hoedanigheden kan vestigen. Die richting des tijds heeft onmiskenbaar hare goede zijden. Zij voert een onafgebroken strijd tegen willekeur en verkrachting van het recht, tegen het nepotisme, gunstbetoon en andere gebre ken van een autocratisch bestuur. Aan haar is het te danken, dat, geleidelijk bij alle beschaafde volken, mildere beginselen in de uitoefening van het gezag en der rechtsmacht op den voorgrond zijn getreden, en de overoude ge bruiken en traditiën van brutaal geweld al meer en meer worden verdrongen, of althans, waar zij nog worden aangetroffen, hooge afkeuring ondervinden.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 345