352 op grond van het in alle andere omstandigheden goede beginsel: beter dat honderd schuldigen ontkomen, dan dat een onschuldige lijde. Hoewel ook wij die spreuk billijken, zal men moeten instemmen, dat de krijgstucht en het prestige van den strafoplegger niet ge baat zijn door de ontkoming van een honderdtal schuldigen. Het doet ons leeddat de gegevens ons ontbrekenom met op gave van cijfers de vraag te kunnen beantwoorden, of niet verreweg het grootste deel der reclamanten ongegrond, lichtvaardig of oneer biedig wordt verklaard? Het verblijf in de arrestkamer heeft ook het voordeel, dat men alle afspraakruggespraakbij soldaten met een slechten geest be zielden die vindt men juist onder de reclamanten belet, waar tegen bij het eenvoudige kwartierarrest niet kan worden gewaakt. Wij hebben voorloopig onderzoek in reclamezaken van mindere militairen gehoudenwaarbij het ons in gemoede voorkwamdat de in rechten betrokkene vooraf met zijne getuigen had geaboucheerd over de wijze van beantwoording der te stellen vragenhet was ech ter onmogelijk zulks te bewijzen. N u een enkel woord over de desertie. Bij alle legers bestaan strenge bepalingen op dat misdrijf; het verlaten van de vanen is en blijft een ernstig militair delictdat zware bestraffing eischt. Wij hebben ook strenge strafbedreigingen op dat punt; het lu, 2l' en 3C hoofdstuk (zesde titel) van het crimineel wetboek hande len bijzonder over dit gedeelte der rechtsbedeeling. Men bedreigt degenen, die er zich aan schuldig maken met den strop, den kogel en den kruiwagen als het in tijd van oorlog geschiedten in tijd van vrede met detentie, den kruiwagen en zelfs met den dood wan neer er complot of afspraak is gemaakt. En nu, wat is er van dit laatste voorschrift der wet geworden? Bij besluit van 28 Januari 1842 1 is op de considera tion en advies van het hoog militair gerechtshof van Nederlandsch- Indië dd. 10 April 1840 N<». 21 en van den advocaat-fiscaal voor de land- en zeemacht dd. 9 September 1840 N°. 416/43, geheim, bepaald: //dat elk eiland in Nederlandsch-lndië, in deszelfs geheele //uitgestrektheiddaaronder begrepen de kleinere eilanden die onder //hetzelfde bestuur zijn gesteld, in tijd van vrede en voor troepen, //die niet op voet van oorlog zijn gebracht, zal worden beschouwd

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 359