353 //als het garnizoen der tot deszeifs bezetting behoorende militairen //zullende desniettemin de territoriale kommaudaut verplicht zijn «een raijon voor te schrijven, binnen welke zijne ondergeschikten «zich mogen bewegen en buiten welke zijopgevat wordendemet «verbeurte van het bepaalde opvatloon disciplinair zullen worden //gestraft." Desertie is dus in tijd van vrede niet meer mogelijk, als men het eiland, voor zoover zich daarop ons bestuur uitstrekt, niet ver laat. Java is met Madura ruim 2400 geogr. mijlen groot. Sumatra beslaat eene oppervlakte van ruim 8000 geogr. mij len slechts een betrekkelijk klein gedeelte behoort ons niet. Borneo heeft eene uitgestrektheid van even 13000 geogr. mij len; ook daar is slechts een klein gedeelte, de noordwest- en noord oostkust, niet onder ons gezag. Dit eene eiland is dus grooter dan NederlandHannoverBel gië, Luxemburg, geheel Frankrijk met Corsica en Zwitserland te zamen. Achterhaalt ze eens die weggeloopen zijn De strenge straften, die op dit feit gesteld werden, zijn vervallen. Wat is er het gevolg van? Bij de inlandsche kompagniëu is het meermalen voorgekomen, dat een groot deel der soldaten complot maakte, om zich uit het garni zoen te verwijderen; dan was het te zware dienst, dan weder eene weigering om te mogen spelen (dobbelen) en dergelijkedie tot voorwendsels werden gebezigd. Men liep onder aanvoering van en kele raddraaiers weg, en weigerde eenvoudig terug te keereu als de gestelde eischen niet werden ingewilligd. Exemplaire voorbeelden zijnvoor zoover wij wetenvroeger niet gesteld, althans niet gedurende of onmiddellijk na het misdrijf; in tegendeel, de meest anti-militaire, de meest zwakke handelingen zijn bij die gelegenheden opgemerkt, doch zij waren een natuurlijk gevolg van de slooping der wet ïusschen de doodstraf of den kruiwagen, waarmede art. 166 C. Onder het schrijven dezer regelen vernemen wij. dat lo ter hoofdplaats Palem- bang, 2o in het garnizoen te Kepahiang en So zelfs te Batavia weder dergelijke feiten onder de inlandsehe militairen hebben plaats gevondenwij weten nog niet welke maatregelen daar genomen zijnen treden dus volstrekt niet in eene beoor- deeliug van het gebeurde.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 360