354 W. het hoofd en de overige deelgenooten van het komplot tot de sertie iu tijd van vrede bedreigt, en het hoogstens opleggen van eeue disciplinaire straf, bestaat, dunkt ons, een. al te groot verschil. Bij de meeste der vorenbedoelde gelegenheden heeft bepaalde weigering van gehoorzaamheid dat is verzet plaatsgevonden. In Nederland is sedert 1849 eene wet van kracht, die, bij sa menscholingen van volk, wier uiteendrijving noodig wordt, den komrnandeerenden officier, geroepen om den gewapenden arm te ver- leenenmachtigt, op de menigte te doen vuren, nadat hij haar drie malen heeft gesommeerd //Gehoorzaamheid aan de wet, naar huis of geweld zal worden gebruikt". Dergelijke wet ontbreekt hier. Daar is zij ingevoerd ter beteugeling van volksoploopenvan burgersdie wellicht door armoede en broodsgebrek tot samenscho lingen werden gebrachthier is niet eens eene wet, die machtigt, om de militairen, die door brooddronkenheid en zucht tot verzet in complot tegen hunne officiereu opstaan en hunne bevelen met voe ten treden, dadelijk en exemplair tot gehoorzaamheid te dwingen. In Pruisen bestaat eene wetsbepaling die, ingeval van feitelijk verzet onder de wapenenden officier het recht geeft den schuldige neder te stootenals hem op het oogenblik geen ander middel, om zijn gezag te handhaven, overschiet. In art. 17 der daar vigeerende krijgsartikelen, te vinden op bladz. 828 van het //Preussisches Peld-Taschenbuch für Offiziere aller Waf- fen" lezen wij //Auch ist bei thatlicher Widersetzung Einzelner oder //Mehrerer, sowie in Kriegszeiten bei Versammlung der Truppen, //bei Allarmirungenbeim Anriicken in das Gefecht, im Gefechte, //beim Riickzuge uud endlich bei Verwehrung der Plünderung uud //anderer schwerer Verbrechen, jeder Offizier berechtigt, denjenigen, der //Seinen Befehlen beharrlich sich widersetzt, auf der Stelle nieder- //zustosseu, wenn ihm kein anderes Mittel zur Erlangung des durch- //aus nöthigen Gehorsams zu Gebote steht." Wij spraken straks van vergedreven humaniteit in de toepassing der wetten. Hiervan nog een voorbeeld. Bij het indisch leger is er herhaaldelijk op gewezen, dat men den soldaat bij zijne plaatsing en terugplaatsing in de 2e klasse van

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 361