355 militaire discipline vooral niet gelijktijdig met rietslagen mag straffen. Wat zien wij in Nederland, bij dat veel gemakkelijker te beve len leger van landskinderennog in de laatste jaren gebeuren? De soldaat, die voor de 2« maal bij het depot van discipline aan komt, ontvangt dit was althans nog zoo in 1863 alléén als een gevolg zijner plaatsing zonder verderen vorm van proces 25 rietslagen voor het front van het korps: voor de 3e maal aan komende ontvangt hij er 50. (Mil. Speet. 1863.) En nu de 2" klasse van discipline zelve. Bij de europeesche legers is men het vrij wel eens, dat de in die klasse geplaatsten afgezonderd moeten worden van de goed oppa- sende militairen. En dat behoort o. i. ook zoo; de liederlijke, voor de gewone mid delen van bestraffing ongevoelige soldaat, de onvatbare voor het gevoel van eer (art. 31 R. v. K.) moet den andereu geen aanstoot geven; vereenigt men ze, dan heeft men kans ze beide slecht worden. Ook in Nederland zijn zij bij de regimenten geweerd zoodra een man in de 2e klasse van discipline moet worden geplaatst, gaat hij bij het depot van discipline over. Bij het indisch leger blijven zij in hunne escouadesdoen alle gewone diensten mede, ontvangen dezelfde kleeding, dezelfde soldij, zelfs die voor scherpschuttersalléén de verhoogde soldij voor 6 jaren indischeft diensttijd wordt hen met de medaille voor trouwen dienst en de chevron even als de hoorntjes tijdelijk ontnomenkort om, het verschil is bijna niet merkbaar. En wat is de 2<- klasse van discipline in Indië? .Degene, die de behandeling in Nederland gezien heeft, vindt die hier veel te zacht en vindt het natuurlijk, dat er geen genoegzame vrees is voor deze de hoogste onzer disciplinaire correctiën. De man heeft kwartier arrest en draagt let wel in het kampementnooit onder de wa penen of in dienst eeue C op den linkerarmdat is al voor het uiterlijke, zelfs de grove corveeën, die hem in Nederland zouden toevallen, worden hier veelal door de kampements- en keukenkoe lies verricht. Voor de eerste maal blijft hij 4, de tweede 6, de derde 9 en de vierde maal 12 maanden in den strafcursus; alléén bij herhaling van het feit, waarvoor hij in de 2e klasse kwam, of bij zeer grove fouten, mag hij met rietslagen worden gestraft. Eerst als hij meer malen rietslagen ontving, kan de man voor het strafdetachement

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 362