356 te Klatten in aanmerking komenen dit kostte in der tijd den korpschef nog heel wat moeite en schrijverij. Zien wijhoe de behandeling is bij het depot van discipline in Nederland. De daarbij geplaatsten blijven minstens een jaar gedetacheerd; zes maanden in de 2e en zes maanden in de 1° categorie. Alle militaire versierselen worden hun ontnomen, de knoopen met laken overtrokken en zij dragen eene 1 of 2 voor de kwartiermuts. De 2L' categorie ontvaugt alleen zeep en tabak van het korps en de categorie 2 of 21 cents daags; het overige hunner soldij wordt op het kleedingfonds te goed geschreven. Zij worden den geheelen dag met exercitiëntheoriëncorveeën enz. bezig gehoudenzij mogen de kazerne nimmer uit dan voor eenige diensten en onder geleide, behalve in de laatste maand van hun verblijf gedurende een a twee uren per dag. De eischen van verbetering, om van de 2e in de 1' categorie, en om van deze weder bij hun korps over te gaanzijn strenger dan de voorwaar den bij ons leger, om uit de 2C klasse te kunnen geraken. Nu de straf vau rietslagen. Deze zijn sedert eenigen tijd uit het crimineel wetboek gebannen, stok- en klingslagen eveneensmen heeft ook getracht ze uit het reglement van krijgstucht en dus bij het leger geheel te doen ver dwijnen. Als het kanniets liever dau datniemand onzer ziet ze gaarne toepassen; een ieder ondervindt een gevoel van meewarigheid, van tegenzin, telkens als hij er bij tegenwoordig moet zijn, en toch zullen weinigen de algeheele afschaffing dezer lichamelijke tuchtiging kunnen aanbevelen. Het tijdstip daartoe is nog lang niet aangebrokenhoezeer buiten en een enkele maal in het leger stemmen in dien geest zijn op gegaan. Zoolang het gehalte en de samenstellende deelen van het leger blijven zooals zij thans zijn, kunnen de rietslagen in enkele ge vallen, ter handhaving der discipline, bij slechte sujetten en tot voorbeeld van anderen niet worden gemist, en dient de chef dit middel in de hand te houdenom den voor zachtere correctiën on- gevoeligen soldaat tot zijn plicht te brengen. Ons leger eischt nog de handhaving er van en groote omzichtig heid in de toepassing van geavanceerde en mildere begrippen, al

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 363