361 In de tweede plaats wensehen wij meer afdoende maatregelen tegen de dronkenschap, de aanleiding der meeste gevallen van insubordinatie, oneerbiedigheid en onverschilligheid in den dienst; de kwaal, die jaarlijks hare oilers ten grave en ter kerker sleept en, ondanks al ons nauwlettend toezicht en de herhaalde bestraffingenslechts ten halve kan worden geweerd. Men doe al het mogelijke, om den soldaat het leven in de koloniën te veraangenamenmen hebbe boekerijennet ingerichte kantines en uitspanningszalen; men behandele den soldaat met de meeste wel willendheid; men zorge, dat de voeding niets te wensehen overlate, dat de dienst niet te zwaar en gelijkelijk drukke, dat hij de meest mogelijke vrijheid geniete; kortom, dat hij zich in billijkheid over niets te beklagen hebbe en toch zal men ontwaren, dat vermaningen, bedreigingen of straffen het kwaad niet kunnen keeren. Wij hebben hooren beweren, dat het ook niet mogelijk zoude zijn er iets aan te veranderen en het ingewortelde gebrek uit te roeien; in de kantines is geen controle op het drankgebruik mogelijk, en bovendien de clandestine verkoop van dranken door de Chinezen (echte en hollandsche) waarop geen toezicht genoeg is, werpt alle maatregelen in duigen. In het kort, men achtte het onmogelijk. De la Rochefoucauld heeft ergens gezegd "11 y a peu de choses impossibles (Telles mëmes, et Vapplication npour les faire réussir nous manque plus que les moyens Waarom is de meest aan den drank verslaafde soldaat te velde, aan boord en op kleine posten zoo gewillig, zoo oppassend, zoo geheel anders dan in de groote garnizoenen Omdat men hem den jenever bij mate toemeet. Geen ander middel schijnt ons in het vredesgarnizoen te zullen baten, dan dat men daar hetzelfde stelsel in acht neemt, en daartoe zouden wij in overweging geven, den dronkaard, door korting op de soldijde gelegenheid te benemen zooveel drank te koopen als hij verkiest. Het goede doel, verbetering van den soldaat, wettigt wel tot strenge straffen, tot Tietslagen toe, en waarom zouden wij dan dat middel niet te baat nemenwij vernemen dat het in Nederland ook in werking is. Wij zouden voorstellen den aan den drank verslaafden soldaat slechts 10 centen daags in handen te geven, eiken dag door den sergeant-majoor aan hem uit te betalen en om het overige in zijn 16

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 368