De meeste europeesche militairen hebben hier goederen over en toonen den kompagnies-kommandant veel meer goede equipement- stukken, dan volgens de eerste uitrusting plus de laatste vernieuwing kan worden gevorderd. Bij de vernieuwing van 1 Januari kan als maximum f 1-3.45, bij. die van 1 Mei f 7,20, op 1 Juli f 8,25 en 1 September f 8,05 aan de Europeanen worden uitbetaald. Enkele manschappen storten dat geld in het spaarfonds, andere koopen zich geriefelijkheden, zoogen. buitenmodel-schoenen bijv. of kistjes tot berging van hunne goederen; maar het grootste deel der penningen wordt aan sterken drank besteed en gaat in een paar da gen verloren. Oppassende soldaten, die zich anders niet zouden te buiten gaan, worden door het voorbeeld en de ruimte aan geld verleid. Wij zouden ons verheugen bijalcfien het kleedinggeld in over eenstemming met hetgeen in Nederland geschiedtop 's mans reke ning of hier in het spaarboekje werd te goed geschrevenom later naar de daaromtrent bestaande bepalingen aan den man te worden uitgekeerd. Een derde middel om de krijgstucht te schragen is, dat men den soldaat over het algemeenmaar vooral des morgensmeer bezig houdtmeer bezigheid verschaft. Men ziet er, die vóór het morgenappel van 10 uur al veel meer drank gebruikt hebben dan dienstig is; de morgendienst loopt ge woonlijk van 6 uur tot half acht, daarna gaan er vele naar de kan tine en blijven tot half tien uur; gelegenheid te over om 4, 6, 8 borrels te drinken; zij blijven den geheelen dag onder den in vloed, drinken na lO.j uur door, en geraken op de eene of andere wijze in straf. Wij zouden wenschendat de soldaat eiken morgen tot aan hei soepeten niet altijd met theoriën of exercitiënmaar ook met wer ken aan gebouwen en kampementen voortdurend werd beziggehouden. De ledigheid is een duivelsch kwaad. De Maarschalk Marmont, een der meest practische generaals van het eerste keizerrijkzegt o. a. in zijn werk "De Vesprit des In- nstitutions militaireshet navolgende: »Un autre devoirquit tie fant jamais négliger, eest de main- tenir les soldats dans la plus grande activité. Jéactivité doit êlre pour eux une seconde nature. Cornme 'presque tons les hommes, 363

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 370