364 mis sont disposés d la paresseéest leur rendre un grand service nque de changer encore celte disposition. Ie repos et Voisweté ndiminuent les forces et amoindrissent le courage. La santé "Vénergie et la valeur morale découlent ordinairement d'uue vie nendurcie par les fatigues et consacrée au mouvement Wij zeiden daar, met altijd theoriën en exercitiën aan te wenden, om den soldaat bezig te houden en wel om het volgende. De maarschalk zegt er van "I occuper de details qu il connait, qui ne lui appvennent plus mienéest un moyen infailüble de lui rendre son métier anti npathique Wij gelooven dat dit juist is. Zoude het niet mogelijk zijn den soldaat met andere werkzaam heden te belasten? Aan openbare werken van algemeen nut zouden wij hem niet bezig willen zien, groote bouwwerken, spoorwegen en dergelijke. De proef is meermalen genomen, o. a. in Oostenrijk "(vide Mil Speet. 1842), men heeft er van moeten afzien, omdat menbij ver meerdering van arbeidskosten, eene kieuieude demoralisatie bespeurde. Maar kunnen de werkzaamheden aan de kazernes en kampementen, die onder het gewoon onderhoud en de herstellingen van niet te' grooten omvang zijn begrepen, niet grootendeels door de militairen zeiven worden verricht, onder toezicht van het kader en eenige wei- nige deskundigen Welk bezwaar zou er bijv. bestaan, om de bamboezen kazer nes hier ter plaatse door de inlandsche militairen te doen repareeren en dekken; waarom zouden de Europeanen niet zelve hunne fornuizen kunnen metselen en dergelijk werk verrichten? Slechts eenige uren per week zijn daartoe voldoende. De europeesche kompagniën bevatten gemeenlijk de elementen in zich, om dergelijke militaire bouwwerken uit te voeren; men heeft er dikwerf smeden, metselaars, timmerlieden en dergelijke, ook land bouwers, poldergasten en sjouwerlui voor aardewerken onder. Bij de inlandsche kompagniën vindt men uitmuntende bamboewerkers, dakendekkers met inlandsche materialen, gewezen koelies. Men zegge niet, dat er geen tijd voor te vinden is en dat het alleen in de binnenlanden op de posten zou kunnen geschieden, ver mits de soldaten in de groote garnizoenen bijv. Batavia, Samarang, Soerabaja enz. te zware garnizoens- en andere diensten hebben, om nog wat anders te kunnen verrichten.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 371