366 Dadelijk oorlogsgevaar is echter niet volstrekt noodig, ofschoon het als de voornaamste aanleiding tot het ontstaan van dien band kan gelden. In vredestijd kan men dien aanwakkeren door zooveel mogelijk den oorlogstoestand na te bootsen. Wij hebben in Nederland hoofdofficieren gekend, die, als zij elkan der aantroffen en het pas gaf, nog met hartelijkheid gewaagden van het gezamentlijk verblijf in het kamp van Rijen en in de kanton- nementen na den belgischen opstand. Doch we behoeven zoover niet terug te gaan. Het kamp te Milligen, dat in Nederland bijna jaarlijks betrokken wordt, geeft degenen, die er aan deelnamen, aanleiding tot langdu rige kameraadschappelijke nabetrachting, waardoor de goede geest slechts kan winnen. Men leert er elkander wat beter dan bij name kennen, en dit zouden wij bij ons ook gaarne zien. In het garni zoensleven kent men elkander dikwerf slechts ten halve; de verschil lende korpsen van hetzelfde wapen hebben weinig met elkander noodig, nog minder is dit het geval met de leden der verschillende wapens en diensten. Ook wenschten wij, ten vijfde, een woord te zeggen over de zoozeer vereisehte samenwerking' der civiele en militaire autoriteit in zaken, die de krijgstucht zijdelings betreffen; wij verlangen bijv. een meer nauwkeurig toezicht op het afgeven van certificaten van goed gedrag bij de indiensttreding, op den clandestinen drankverkoop, op het opkoopen van militaire kleed.ingstukkenop het achterhalen van ge droste inlandsche militairen enz. De generaal Bardindie hierboven reeds genoemd is, zegt er van: "La discipline en temps de paix et dans Vintérieur laisse beau- ncoup d désirerles rapports par lesquels l'intérêt social doit lier nle militaire et le civildemanderaient a être m.ieux régies. "Pour établir ce genre (Tharmonie entre le militaire et le bour- geoisles ordonnances sont insuffisant.esil faut que la lui civile "parle, puisque dans eet état quon pourrait appeler intéréts com- n posésle Ministre de la guerre na pas caractère pour décider seulil faut quil soit aidé par le m.agistrat". Wat verder: "La loi militaire defend au soldat déemprunterla loi civile ne nprend pas de m.esure pour ern.pëcher le bourgeois d prêterla police nmilitaire defend a Vhomme de troupe d'etre au cabarat passé une

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 373