367 «certaine lieurela discipline civile ne récherche pas le cabaretier //qui recoit Vhomme de troupe après Vheure de la retraite De generaal heeft de toestand in Frankrijk beschrevendoch zijn betoog is ook hier van eenige kracht. Er zijn voorschriften op het verkoopen van dranken, het opkoopeu van militaire goederen enz.doch de politie schijnt veelal niet bij machte, om ze met klem te handhaven. Het ontbreekt wellicht niet aan bepalingendoch wel aan de toe passing. Wij herinneren ons hieromtrent zeker woord in een der batavia- sche dagbladen, waarin een in der tijd nieuw ingevoerd, vrij lijvig politiereglement werd besprokenmen ontwaarde toen herhaaldelijk dergelijke verordeningen in de dagbladen. De geestige publicist zeide er o. a. van: //Het schijnt ons toe, //dat het publiek minder behoefte heeft aan verordeningen dan aan //politie." Ten zesde zouden wij wenschen, dat degenen, die in openbare ge schriften hunne denkbeelden over het leger uiten, doordrongen wer den van het gevaar waaraan zij de krijgstucht blootstellen, door in minachtenden smalenden toon over de chefs of in het algemeen over offieieren te spreken. Wij willen de pers niet aan banden leggen, zij is dikwijls het eenige orgaan, waardoor men op gebreken kan wijzen, en de uitingen der pers tegen te houden is even onmogelijk als de aarde in haren loop te stuiten; zie bijv. in Frankrijk in der tijd de strenge bepa lingen en het strenge toezicht op de //Lanternes" van Kochefort; met duizende exemplaren werden zij toch in het land gebracht en overal verbreid. Wij wenschen echter meer bezadigdheid in de beoordeeling der toestanden; schelden en tieren is altijd ongepast, en bovendien het stookt kwaad en helpt niet; de eenvoudige onopgesmukte waarheid treft en leidt ten goede. Feeds in 1S64i gaven wij ons gevoelen in de navolgende bewoor dingen te kennen //Ook het leger ontgaat de werking niet van het verkondigen en //verbreiden van stellingendie onvereenigbaar zijn met de echt mi litaire beginselen, waardoor een leger, maar vooral het onze, aan zijne //roeping en plichten kan beantwoorden. De couranten, tijdschriften //etc. bevatten meermalen spitsvondige beschouwingen over het hand-

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 374