Het stilstaan is steeds het kenmerk van een goed gedisciplineer- den troep geweest, al behoeven wij nu niet terug te keeren tot de automatische nauwkeurigheid der vorige eeuw ook hier schaden de uitersten in ieder opzicht. Wij eerbiedigen de waarheid, die in de navolgende regels ligt: Le silence observe dans les rangs et considéré comme moyen nit attention et de simultanéité déja vanté du temps d'Hom'cre est uencore et sera toujours un témoignage de discipline En nu, Mijne Heeren, mijne taak loopt ten einde; niet omdat het onderwerp uitgeput is of de behandeling zoo volledig als ik dit zelf wenschte; er ontbreekt aan de uitwerking der denkbeelden nog veel, dat ik gaarne zag aangevuld; doch ik mag niet meer van uwe aandacht vergen. De militaire wetenschap stelt bovendien zooveel eischen, dat men gevaar loopt, zich te lang met hetzelfde onderwerp bezig te houden. Mocht mijn opstel strekken om den goeden militairen geest le vendig te houden, dan zal ik mijn pogen reeds genoeg beloond achten. Voor beter oordeel en billijke terechtwijzing heb ik steeds een open oor. Wij officierendie elk oogenblik geroepen kunnen worden, en ook ten allen tijde gereed zijn, als 't noodig is, ons bloed en leven voor den staat te offeren; die in het gevecht, om het verlies van ons vaandel of van een gewaardeerden chef, ons leven niet zullen achten, die waar het de verovering van eene vijandelijke sterkte, de vernietiging der vijandelijke macht geldt, ons met toewijding aan het hoofd onzer soldaten zullen stellen en vooruitstormenon danks de kogels, die naast en achter ons maaien, wij moeten den militairen geest opwekken en onderhouden. Aan ons, de mannen van wapenen, die voortdurend aan voor beelden van grootheid van ziel ter navolging worden herinnerd, aan ons is ook in het stille vredesgarnizoen in de eerste plaats het bewaren van een goeden krijgsgeest toevertrouwdom in gewichtiger omstandigheden onzen verheven plicht te kunnen doen. Een roemvol verleden, het gunstig oordeel van een', ook door zijne geboorte, edele soldatenfiguur, van den Hertog van Saxen- Weimar bij het neerleggen van het kommando van het indisch leger dat oordeel, de herhaalde vleiende betuigingen van Vorst en verte- 372 De voorlezing van dit opstel had plaats in het kampement, «Goegoer Malin- tang" genaamd.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 379