376 Een enkel voorbeeld moge dit duidelijk maken. Gedurende den oorlog in het Bandjermasinsche moesten de reizende inwoners voorzien zijn van passen hunner erkende hoofdenzonder deze mochten zij onze bentings niet passeeren, maar die hoofden schreven die passen in de maleische taal met arabische karakters en deze kende men in de meeste bentings niet. Men behielp zich wel door eenige zegels (tjappen) der hoofden te verzamelen en daaraan de geldigheid der passen te toetsendoch dit was niet voldoende. Menigeen heeft daardoor eene vergeefsche reis gedaan en eene niet al te heusche bejegening ondervonden. De hierboven opgesomde gebreken kunnendoor ons voorstel in practijk te brengenworden 'opgehevenmits worde gevorderddat de aan te stellen luitenants-adjudanten, behalve eene goede kennis der exercitie- en dienstreglementen, de taal van hunnen landaard machtig zijn en de maleische bovendien kunnen lezen en schrijven, terwijl voor de adjudanten-onderofficier genoegzaam wordt geacht, wanneer zij aan de twee eerste voorwaarden voldoen en tevens hunne taal, in het gewoon gesproken wordende maleisch, kunnen vertolken. Wij stellen slechts dit weinige voor, dewijl wij vreezen, dat het anders eveneens zal gaan als met het afleggen van het gevorderde examen voor de europeesche 2C luitenantswaarvoor zichzoo verre ons bekend, nog geen enkel onderofficier der genoemde natiën heeft opgegeven, en ook het vooruitzicht nog niet bestaat, dat zich daar voor binnen kort sujetten zullen aanmelden. Die luitenants-adjudanten zullen, goed geleid en gesteund wor dende door de bataillons-kommandantenin het garnizoensleven het prestige hunner ondergeschikten verhoogen, zij zullen onder het toe zicht van den europeeschen luitenant-adjudant een goed kader voor hunnen landaard vormen, de rekruten gemakkelijk soldaat maken, den lust tot leeren opwekken enz. De adjudanten-onderofficier zullen hun daarin ter zijde staan, tot tolk dienen bij enkele op te leggen disciplinaire bestraffingen en bij alle rechtszaken. Te velde zullen beiden de bataillons- of de kolonne-kommandanten behulpzaam zijn en ook dan onschatbare diensten kunnen bewijzen. Voor dit alles worde hun toegekend: aan de luitenants-adjudanten een maaudelijksch tractement van f 150,vrije woning benevens twee vijfjaarlijksche verhoogingen van f 25,per maand, en bij de eerste verhooging den rang van Isten luitenant;

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 383