378 Flanellen hemden zijn uitstekende kledingstukken als er goed gelet wordt op kwaliteit en wassclien. Ze komen meer en meer in zwang; ze moesten algemeen worden ingevoerd in plaats van den zoogeuaamden //cholera-buikband", die opkruipt, de huid prikkelt en den onderbuik niet beschut. De exercitiën zijn niet van nadeeligen invloed geweest. De mees te militaire geneesheereu zijn van meening, dat zij al zeer druk moeten zijn om niet bevorderlijk te wezen voor de gezondheid van den soldaat. De morgen-exercities worden echter te vroeg gehou den. Het zou beter zijn als men, in den regel, den soldaat be hoorlijk liet uitslapen. Gemiddeld zijn de manschappen 3 tot 7 nach ten vrij geweest van wachtdoen, zeer zeldzaam minder dan 4, en waar dit het geval was, werd terstond een onderzoek ingesteld en verandering geprovoceerd. In de meeste garnizoenen wordt veel werk gemaakt van amuse menten zoowel binnen als buiten de kazerne om het leven van den man te veraangenamen. Elk regiment doet het op zijne wijze, al naar de zienswijze der officieren. Bij elke kazerne kan men op geschikte uren zien kegelen balspelenpalettencricket, etc. Too- neelspelenzingendansenetc. is bij eeuige regimenten zeer ge liefkoosd en wordt op passende wijze aangemoedigd. Te Poona is een uitmuntende gymnastieschooldie goed bezocht wordt. Aan tuinieren wordt veel ge: aanvooral door de getrouwden deze nuttige bezigheid brengt hun een aardig voordeel aan. Er werd dit jaar geen tentoonstelling gehouden van door den soldaat vervaardigde artikelen, omdat zoovele regimenten en route waren. In 19 van de 20 gevallen wordt het geld, door die tentoon stellingen verdiend, verdronken en verkwist, en de meeste komman- deerende officieren zouden er gaarne een eind aan gemaakt zien. "Van Poonahet grootste garnizoen in Boinbay (het europeesch gedeelte bedraagt meer dan 3000 man), wordt het volgende gemeld. Er is begonnen aan den bouw van zes nieuwe kazernes met ver dieping. De laatste verbeteringen zullen worden toegepast bij de inrichting der keukens, wasch- en badinrichtingen, latrines, enz. Elke kazerne wordt ingericht voor 40 man. De wasch-inrichtingeu hebben dit jaar stortbaden gekregen. Elke kompagnie heeft nu een kamer met 16 bassins voor 't wasschen van hoofd en handen, 16 voetbaden, 4 stortbaden en 2 kleine kamers om afzonderlijk te baden. \erreweg het belangrijkste feit, dat veel invloed zal hebben op

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 385