386 resultaten, die het lager onderwijs oplevert in die Europeesche rijken, waar het niet zoo als in Pruisen, Saksen enz. verplichtend is5 wordt toch aangenomen te zijn gelegen in het ongeregeld opkomen der leerlingen tot het bijwonen der lessen. En wat kan, is die stelling juist, verwacht worden van het onderwijs op de korpsscholen der infanterie van het Indisch leger, welk onderwijs telkens afgebroken wordt door de verplichting, niet alleen der leerlingen, maar ook der onderwijzers, om deel te nemen aan alle overige dienstplichten; zoodat de eersten dikwijls maar drie- of viermalen per maand telkens gedurende een en een half uur de oefeningen kunnen bijwonen, de laatsten gedurig vervangen en afgewisseld worden, 't Ligt immers in den aard der zaak, dat een onderricht, op die wijze gegeven en ont vangen de ambitie zoo van leerlingen als van onderwijzers bijna geheel moet uitdoovenen zeker zal zulks, wat aangaat de eersten, Biet inlanders nog meer het geval zijn dan met Europeanen, omdat inlanders, die vroeger nooit eenige intellectuëele ontwikkeling genoten, niet zoo als Europeanen door zelfoefening op het vroeger geleerde kunnen voortbouwen. En afgescheiden van dien, zijn de korporaals en onderofficierenen zelfs veeltijds de officierenwien het on derwijs der inlandsche soldaten wordt opgedragen, te weinig bekend met de inlandsche talen, dan dat, ook om die reden, niet zou moe ten worden aangenomen, dat het de meesten hunner ondoenlijk moet zijn, zich in die talen zoo begrijpelijk uit te drukken,als voor een goed onderwijs vereischt wordt. Ten volle zij wij dan ook overtuigddat de resultaten van het lager onderwijs, zoo als dat thans bij het wapen der infanterie wordt gegevenzelfs voor Europeesche soldaten maar weinig kunnen betee- kenen; en, wat betreft inlanders, zoo men voor deze niet voldoende reketn, het als papegaaien opdreunen van eenige leeslesjes, en het zonder eenig begrip naschrijven van voorbeeldenmet nul kunnen gelijk gesteld worden. Gaat men nu na, welke moeite en zorg men zich soms moet ge troosten, om jongelieden, geplaatst op de militaire school te Meester Cornelis, welke mogen worden aangenomen allen een vrij goed lager onderwijs te hebben genoten, de luttele wetenschappelijke ken nis noodig tot het officiersexamenin te pompenen hoe daartoe voor velen twee, voor sommigen zelfs drie jaren vereischt worden, dan behoeft men nog niet aantenemendat het de inlandsche onder officieren en korporaals ontbreekt aan energie, aan aanleg en volhar ding, om zich den allertreurigsten uitslag van het in 1866 gehouden

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 393