387 onderzoek, betrekkelijk het aantal iulandsche onderofficieren en kor poraals geschikt om in aanmerking te komen voor den officiersrang, te kunnen voorstellen. 't Is waar! het legerbestuur heeft zich ten vorige jare het onderwijs der inlandsche militairen op nieuw aangetrokken. Bij algemeene order N°. 165 van 1870 werd voorgeschreven, het inzenden van een verslag aangaande het onderwijs aan de inlandsche militairen op de korpsscholen van het leger, en zulks onder bijvoeging van vijftien, zegge vijftienmodellen van daaromtrent in te dienen staten. Te vergeefs zochten wij echter in genoemde algemeene order naar voor schriften betrekkei ijk aan te brengen verbeteringen in de wijze van onderricht-zelve. Er zal dus op den ouden weg moeten worden voortgegaan. Wordt alzoo de algemeene order van 1868 betrekkelijk het schoolonderwijs en de bevordering bij het wapen der infanterie stipt opgevolgd, dan zal het aantal uren, gedurende welke per jaar op de korpsscholen onderwijs wordt gegeven, bedragen 234, of voor iederen leerling, aannemende dat hij, hetgeen wij zeer betwijfelen, de helft de lessen zal kunnen bijwonen, 117. En in dat tijdsbestek nu zal door onderwijzers, waaronder zich, zoo als blijkt uit staat Xzullen bevinden //zeer geschikte", //ge schikte", //minder geschikte", //en ongeschikte", onderwijs worden ge geven in minstens drie talen, namelijk: Maleisch met Romeinsch en eigen karakter, Javaansch met Romeinsch en eigen karakter, Ne- derlandschmisschien want er wordt gewag gemaakt ook van andere Inlandsche talen behalve dat ook in 't Soendaneesch, Makassaarsch, Dajaksch enz.; rekenen tot en met den regel van drieën, aardrijks kunde van Ned.-Indië, Azië, Europa, Nederland enz. en het teeke nen van kaarten. Wat zulks zal opleveren kan iedereen bevroeden. Wij ten minste stellen ons de bataillons- en detachements-komman- danten al voor, zich inspannende om de cijfers van straksgezegde staten onderling kloppend te maken, en hunnen kostelijken tijd verspillende aan het invullen van kolommen, die, op den keper be schouwd, slechts kunnen dienen om oningewijden op een dwaalspoor te brengen. Waarlijk, toen wij onlangs in het //Nieuw Bataviaasch Handelsblad" schreven//'t Gaat met die korpsscholen als met zoo vele andere zaken; ze maken een fraai figuur op 't papier, geven Volgens den aanhef der hierbedoelde order geschiedde dit op last der Regeering; naar wij mecnen, ten behoeve der verslagen betreffende het inlandsch onderwijs. Bed.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 394