388 gelegenheid tot het indienen van sierlijke rapporten en staten maar, ze beteekenen in de werkelijkheid zeer weinig, dachten wij niet dat onze woordenten minste wat aangaat het indienen van staten en rapporten, zoo spoedig voor uitbreiding zouden vatbaar zijn. In een woord; het schoolonderwijs, zoo als het thans bij het wapen der infanterie gegeven wordt, is evenmin geschikt om veel bij te brengen tot het doen toenemen van intellectuëele ont wikkeling onder de mindere militairen van het leger, als tot het vormen van bruikbare korporaals en onderofficieren't zij van Euro- peeschen't zij van inlandschen landaarden wel het allerminst tot het leggen der grondslagengeschikt om later inlandsche militairen in aanmerking te kunnen brengen om opgeleid te worden voor den officiersrang. Andere en betere middelen moeten, om dat doel te bereiken, worden te werk gesteld. Op welke wijze wij ten dien einde, door het oprichten van in structiekorpsen, zoowel voor pas aangekomen inlanders als Euro peanen in gezonde, geene gelegenheid tot uitspattingen aanbiedende bergstreken, en het daarbij gedurende eenige maanden dagelijks ge ven van lager onderwijs, zouden wenscheu te werk te gaan, gaven wij, wat betreft Europeanen, aan in de //Locomotief" van 16 Mei 1870 en, wat betreft inlanders, in het //Nieuw Bataviaasch Handels blad" van 4 Januari 11. Kregen de laatsten, na hunne indienst treding gedurende negen maandennatuurlijk met verlenging van hun verband voor een gelijk tijdsbestek, drie uren per dag lager onderwijs, dan gelooven wij, afgaande op den graad van kennis dien wij kinderen van zuiver inlandsch ras gedurende zoodanig tijdvak zagen bereiken, dat allen het ver genoeg zouden kunnen brengen om het Maleisch of Javaansch met Romeinsche en eigen karakters te lezen en te schrijven, en de vier hoofdregels der cijferkunst, misschien zelfs meer, volkomen meester te zijn. Werden de inland sche soldaten op die wijze ontbolsterd, genoten zij daarbij gedurende hun verblijf bij het instructiekorps eene zorgvolle militaire opleiding, en werden orde en tucht tevens streng gehandhaafddan gelooven wijdat het gehalte van hendie men daarna bij de korpsen in deelde, oneindig beter zou zijn dan thans het geval is. En werden de dus gevormde manschappen vervolgeus in de gelegenheid gesteld om het geleerde te onderhouden; werden zij door het in de kazernes verspreiden van geschikte lectuur onttrokken aan de doodelijke ver veling, die hen thans drijft om toe te geven aan hunnen hartstocht voor het spel, en poogde men daarenboven meer fatsoenlijke inlanders

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 395