405 eigene beschouwingendoor tusschenkomst der afdeelingskomman- danten opzenden aan het departement van oorlog en er werd dan te Batavia eene commissie benoemd van kundige officierenuit de verschillende wapens en van verschilleude rangenzoo als er thans zoo velen in het leger gevonden worden, die uit deze laatste bun dels eeu concept militair wetboek zamenstellen, dan zoude naar onze meening, wanneer deze arbeid geschikt werd ingericht, zoo dat het overzicht niet al te moeielijk is, dit werk niet zoo onover komelijk wezen. Men geve aan de officieren den noodigen tijdopdat ieder met zorg de hem opgedragen taak kan vervullen; men neme daartoe bij voorbeeld den regenmousson, wanneer toch alle diensten zich hoofd zakelijk bepalen tot kazernediensten men late dan maar gedu rende een maand of drie bij de infanterie, instede dat de theoriën gesurveilleerd worden door een kapitein met zes luitenantsdit doen door één luitenant, en bij het uitrukken exerceere men dan maar met 1/8 of 1/4 gedeelte der officieren; immers de anderen, dieniet bij den dienst tegenwoordig zijn, houden zich bezig met een hoogst belangrijk en hoogst nuttig werk, namelijk de algeheele verbetering der militaire wetboeken, waarnaar reeds sedert zooveel jaren verlangd wordt. Ook bij de andere wapens zullen zeker, tot het bereiken van zulk een doelde diensten der officieren tijdelijk wel eenigszins verminderd kunnen worden. Zoodanige regeling zou o. i. niet onuitvoerbaar zijn. Stuitte men daarbij echter op te groote bezwaar, dan zouden in 8 of 10 der grootste garnizoensplaatsencommissiën benoemd kunnen worden uit de verschillende rangen tot het gezegde doelcommissiënwaartoe zonder onderscheid van rang officieren worden gekozen met door gezette studie ontwikkelde geestvermogensdie voor de hier bedoelde taak het meest geschikt geacht worden. Wanneer nu de arbeid dier commissiën in handen gesteld werd van de hierboven reeds bedoelde eveneens samengestelde commissie te Batavia, waaraan bovendiennog toegevoegd zouden kunnen worden een of twee burgerleden van het hoog militair gerechtshof, zoude dan niet na verloop van een jaar een doelmatige militaire strafwetgeving voor hen ontworpen kunnen zijn? De taak der burgerleden van het hoog militair gerechtshof in deze commissie moet hoofdzakelijk zijn, om de leden uit een algemeen rechtskundig oogpunt voor te lichtenten einde het militair wetboek,

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 412