DE BERGOORLOG IN DE STRATEGIE. Eenige maanden geleden, vóór den oorlog, verscheen een boekje: JJeber die Strategie. Mit beritcksichtigung der neuen Kriegsmittel, von Carl von Bigger. Om de lezer een denkbeeld te geven van des schrijvers inzichten en wijze van behandeling en hem op te wekken tot kennismaking met het boek, zal ik er het hoofdstuk V ertlieidigung und Angriff von Gebirgsbarrièren und Gebirgslandern uit vertalen, dat toch voor het bergachtige Indië eene bijzondere belangrijkheid heeft. (Het werkje kost 1.50). Strategische beteekenis van de gebergten. Berglandendie het operatietooneel van eene armee of van eene zelfstandige legerafdee- ling vormenzetten aan hare oorlogvoering een bijzonder karakter bij; de oorlogen van 1799 in Zwitzeriand, van 1805 en 1809 in Tyrol, de oorlog in de Baskische provinciën en die in Zevenbergen in 1848 en 1849 leveren o. a. daarvan het bewijs. De operatiën van een leger kunnen ook zoowel gewijzigd worden door enkele bergpassen, die zijne operatielijn doorsnijden of er evenwijdig' mede loopen, als door groote rivieren en stroomen. Wij vinden daarvan vele voorbeelden in den zevenjarigen oorlog, in de Eransche oorlo gen en bij de jongste veldtochten. {Toelichting. In den veldtocht van 1866 heeft het Erts- en Reuzengebergte, dat Bohemen (aan de noordzijde) omvat, eene strategische grens tusschen de Pruisische en Oostenrijksche legers uitgemaakt. In een oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland zou-

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 424