421 slechts met eenige honderd man te komen om alles weg te jagen. Yan daar de uitdrukking der historische schrijvers, als zij van nauwe straten sprekenwaar een handvol menschen geheele legers kan te genhouden. Intusschen weet ieder of moest ieder weten, die den oorlog kent, dat zulk een tocht door het gebergte weinig of niets met een aanval daarop gemeen heeft, en dat daarom de gevolgtrek king uit deze moeielijkheid tot eene veel grootere bij den aanval valsch is") Rechtstreeksche en zijdelingsche verdediging. De verdediging van het gebergte kan rechtstreeksch of zijdelingsch zijn. Vroeger gaf men aan de eerstein den nieuweren tijd geeft men aan de laatste de voorkeur. In de vorige eeuw vatte men de zaak meer vau het tactische standpunt op en schatte het weerbaarheidsvermogen van de bergen te hoog. Ongetwijfeld geeft eene stelling op de hoogten in het gevecht een groot voordeel, want hier kan, onder begun- stiging van het terreineen kleine schare aan veel grooter strijd krachten met hoop op goeden uitslag het hoofd bieden. Maar een zoo voordeelig geplaatste troep verliest het voordeel van zijne stel ling, als het den vijand gelukt ze om te trekken, ze in den rug aan te vallen of hem de levensmiddelen af te snijden. Ten einde de omtrekking moeielijker te maken, stelde men, in plaats van slechts éénen posteene reeks van posten op en vervieldoordien men zich meer en meer uitbreidde, ten laatste in zulk eene versnippe ring van krachtendat men nergens den vijand met toereikende macht kon ontmoeten. ToelichtingAartshertog Karei zegt over den veldtocht van 1799: //Bij de opstelling van de troepen in Tyrol bleef geen toegang geen pas, geen dal, geen top in het geheele gebergte onbezet. Maar op zich zeiven staande posten in zeer vaste stellingen trekt men om, langs ongebaande bergpaden ten einde door het bedreigen van hunnen terugtocht te bewerken, dat zij ze verlaten. Het was een vooroordeel alle goede stellingen in het gebergte te willen bezettenwat tot eene ongeëvenaarde versnippering leidde." Het toekennen van eene te groote waarde aan beheerschende hoogten was in de veldtochten op het eind van de vorige eeuw een algemeen gebrek. Dit geeft den generaal Valentini aanleiding te zeggen in zijne Lehre vom grossen Krieg«In de veldtochten aan den Bijn en in de omwentelings-oorlogen werd elke berg, die een naam had, bezeten als hij er geen hadgaf men er hem een, ten einde hem te kunnen bezetten. Het is duidelijkdat dit met het cordonstel-

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 428