422 sel samenhangende misbruik tot die onvruchtbare vechtwijze leidde, welke slechts stooten afweertzonder aan uitvalsstooten en nastooten te denken." Op gelijke wijze laat zich von Pönitz uit; hij zegt: '/De leer van het bezetten der hoogten woekerde in de hoofden als onkruid voort en voerde in hare toepassing tot eene ware stelling-manie, waarvan men ook in onze dagen nog niet geheel genezen is.") Denken wij ons om ons eene voorstelling te maken 30000 man in zes posten, elk van 4000 man, in het gebergte opgesteld, die 6000 man tot algemeene reserve hebben. Al zijn nu ook deze op zich zeiven staande posten zeer sterkal bedraagt hun onderlinge afstand slechts 15 tot 20 kilometers of mijlen en al is het tusscheu- liggeude terrein, gelijk men in het gebergte niet anders kan aannemen ongebaandzoo zal toch deze opstelling niet aan haar doel beant woorden en den vijand niet vermogen af te houden, al onderstellen wij dezen ook slechts even sterk. De aanvaller zal de onderschei dene afgezonderde posten met de helft of een derde van zijne strijd macht in bedwang houden en het overige tegen een enkelen post doen ageeren. Al is deze ook sterk en houdbaar, zal toch gene door zijne overmacht er zich van kunnen meester maken. Maar als eens eene bergstelling op eenig punt doorgebroken is, is zij niet meer te verdedigen, daar de posten nu in de flank en in den rug bedreigd zijn. In plaats van zich in de breedte in eene stelling op te lossen heeft men beproefd zich meer in de diepte uit te breidenmaar met geen beter gevolg. De vijand breekt op één punt door of trekt een' post om en snijdt de andere af. Elke versnippering is gevaar lijk. In de vlakte kunnen de posten links en rechts wijken, maar in de bergen niet, daar de zijdalen in het hoofddal uitkomen. Eene andere toepassing van de leer der bezetting van hoogten bestond daarin, dat, als men de krachten niet reeds versnipperde in een cordonstelsel, men ze vereenigde op enkele hooge punten, in zonderheid op waterscheidingen. Maar de wegenwaar langs het leger de middelen voor zijn levensonderhoud moet ontvangen loopen in de dalen. De verpleging is op de ruwe, onvruchtbare hoogten zeer moeielijk. Spoedig zullen gebrek en honger den verdediger noodzaken uit zijne onoverwinnelijke stellingen naar beneden te komen. VoorbeeldIn den veldtocht van 1756 werd het Saksische leger, dat in de onaantastbare bergstelling van Pirna teruggetrokken was, door het leger van Erederik II ingesloten en genoodzaaktwegens gebrek aan levensmiddelen, de wapenen neder te leggen).

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 429