vallen daartegen mislukten. Later gedroeg hij zich in eene andere stellingnamelijk die van Boulouop gelijke wijze. Na zijn dood versnipperde zijn opvolger Las Amarillas zijne troepen in de onder scheidene bergpassen en dalen. De eerste aanval van Dugommiers was genoegzaam om hen geheel te verslaan. De Spanjaarden verlo ren veertig stukkenhet geheele legermaterieel en het bezit van het gebergte. Generaal Fouquet stond in 1759 in de centrale stelling van Landshut in Silezië en had eenige detachementen vooruitgeschoven; de vijand deed een aanval op den linkervleugel van de Pruissen; Fouquet nam snel eene offensieve houding aan en wierp de tegen partij terug. In het volgende jaar bond een uitdrukkelijk bevel van den koning den generaal Fouquet aan zijn post. Wat was het gevolg? Hij werd door den Oostenrijkschen generaal Laudon aan gevallen, zijn korps uiteengejaagd en vernield en hij zelf werd krijgsgevangen.) In eene centrale stelling behoeft men de troepen niet in massa bijeen te houdeneene doelmatige verdeeling van de krachten is meer geschikt om de hoofdmacht snel op het bedreigde punt te vereenigen. Ais men eene centrale stelling betrekt, moet men niet achterwege laten ze door veldwerken te versterkeii en de toegangen door schansen te versperren. In zijn eigen land moet men reeds in vredestijd op de verdediging van het gebergte bedacht zijn en niet verzuimen de gewichtigste toegangen door versperringen te verzekeren. (Wordt dit op Java en Sumatra gedaan? Fr.) Om in geval van een aanval de snelle vereeuiging van de troepen te kunnen bewerkenis een goed stelsel van alarm maken noodig. De electrische telegraaf kan goede diensten bewijzen, maar men moet zich niet uitsluitend op hem verlaten, dewijl er afbreking van de telegrafische gemeenschap kan plaats hebben. Tot dusverre heeft men met voordeel zichtbare of hoorbare teekens gebezigd; de eersten bestaan gewoonlijk in rook- seinen bij dag en vuurseinen bij nacht, de laatsten in alarmschoten als anderszins. Verdediging van het gebergte om tijd te winnen. Als het niet om een voortdurend behoud, maar slechts om eene tijdelijke verde diging van het gebergte te doen is, kan de vijand bij het voordeel, dat de vele sterke stellingen den verdediger aanbieden, lang opgehouden en zijn voortrukken zeer vertraagd worden. (7 oorbeeld. Toen de generaal Suchet in 1800 over den linker vleugel van het leger van Italië bevel voerde en de verbinding met 424

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 431