425 Frankrijk te dekken had, verdedigde hij de zee-Alpen zoo bekwaam met zijne twaalfduizend man, dat de generaal Melas met meer dan het dubbele getal strijders zestien dagen noodig had om de elf uren gaans van St. Giaccomo naar Oneglia af te leggen.) Verschansing van de bergpassen. Bij de verdediging van een gebergtehetzij louter tot tijdwinninghetzij tot voortdurend behoud, kan de verschansing van de bergpassen en défilés groot voordeel geven. VoorbeeldNa de nederlagen, die de Franschen in 1799 bij Maguano en Cassano leden, deed Moreauom Genua te dekken, de bergpassen van de Riviera verschansen. Dit stelde de Franschen in staat den veel sterkeren Russen en Oostenrijkers een langdurigen en buitengewoon hardnekkigen tegenstand te bieden.) Aanval in het gebergte. Bij offensieve ondernemingen in het gebergte moet de aanvaller altijd gelijktijdig tegen het front en de flanken opereeren. Hier is noodzakelijk, wat men in de vlakte voor gevaarlijk houdt en met recht zoekt te vermijden, namelijk met van elkander gescheiden kolonnes te manoeuvreeren. De sterkte van de stellingen maakt omtrekkingen tot eene nood zakelijkheid. De mogelijkheid door zijwaartsche kolonnes op eene voor den vijand verborgene wijze tegen zijne flanken en zijn rug te kunnen opereerengeeft aan den aanval bij den bergoorlog een groot voordeeel boven de verdediging. De vijand moge eene nog zoo vaste stelling betrokken hebbenzijne vleugels mogen nog zoo goed tegen terrein hindernissen schijnen aan te leunenzoo is het toch in het moeie- lijkste hooge gebergte alijd mogelijk (al zij het ook niet met ruiterij en geschut) hem met voetvolk om te trekken. De steile rotsen, die gewoonlijk slechts door geiten beklommen worden, kunnen in geval van noodook door infanterie worden bestegen. In de minst gebaande streek van het hooge gebergte zijn er voetpaden, dikwijls slechts aan gemzenjagers bekend, waarlangs de kolonnes» ofschoon met gevaar en met groote inspanning, in den rug van de vijandelijke stelling kunnen komen. Hoe veiliger de vijand zich in zijne ontzagwekkende stelling waandedes te meer zal hij door het verschijnen van de omtrekkingskolonne in zijn rug van zijn stuk gebracht worden. De aartshertog Karei zegtIn den berg oorlog heeft de aanval zoowel in strategisch als in tactisch opzicht zooveel voor boven de verdediging, dat deze tot genen in geene verhouding staat en het bezit van het terrein in het algemeen hem voorbehouden blijftdie zijnen tegenstander in het aanvallen voor-

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 432