428 //leger" noemt en dat zoo ontzettend veel leden telt, in beweging brengt en in beweging houdt, tot bereiking van het groote doel, dat in tijd van oorlog geen ander wezen kan danhet behalen eener spoedige en beslissende overwinning op de vijand. //Om deze taak behoorlijk te kunnen vervullen is het noodig,dat de generale staf gevormd worde uit de beste onder de bekwaamste officieren van het leger en uit dien hoofde vindt of behoorde men althans bij den generaien staf alleen zoodanige officieren aan te tref fen, die, door zorgvuldige studie, de noodige bekwaamheden voor eenen dergelijken werkkring hebben verkregen. /'De vredestijd wordt door den generaien staf, evenals door het legerbesteed om kundigheden te verwerven om te leerenin één woordom zich te oefenen. "Onder //leeren" wordt hier voornamelijk verstaanhet verkrijgen eener juiste kennis van alle landen en de verschillende deelen daarvan, voor zooverre zij behooren tot die, waarmede men in oorlog zou kunnen geraken. Zorgvuldig bestudeert men de zwakke en sterkste punten, welke aanvallender- of verdedigenderwijze in aanmerking zouden kunnen komen bij den nabuur of in eigen land. Hierbij wordt gebruik gemaakt van de beste kaarten van Europawelke men steeds ten aanzien van de middelen van verkeer, als anderszins, op de hoogte van den waren stand der zaken houdt, d. i. steeds bij werkt. Wijders poogt men zich bekend te maken met al hetgeen op militair gebied voorvalt. Men onderzoekt derhalve alle nieuwe uitvinding op dit terrein en leert proefondervindelijk den invloed kennen, welken zij op het voeren van den oorlog zouden kunnen uitoefenen. Voorts maakt men zich zoo nauwkeurig mogelijk be kend met de militaire organisatie in andere landen. "De groote wapenoefeningen welke in Duitschland worden ge houden, bieden verder de meest geschikte gelegenheid aan, om de verkregen kennis met vrucht te leeren toepassen. De generale staf ontwerpt voor deze oefeningen het plan, bestuurt er de uit voering van, en maakt zich op die wijze geschikt tot het aan vaarden der moeielijke taak, welke hij in oorlogstijd moet volbrengen. //In oorlogstijd worden de officieren van den generaien staf bij de verschillende legerkorpsen ingedeeld, doch blijven onder de leiding van den chef van den generaien staf bij het hoofdkwartier. "Deze maakt het //plan de campagne" voor het geheele leger, en zendt, op grond van het plan van den veldtocht, of naar aan leiding van de berichten ten aanzien van de stellingen, door den

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 435