429 vijand ingenomendiens sterkten en voornemens (welke het eerste plan véél kunnen wijzigen en waarvan het Fransche leger van den Bijn geen flauw begrip schijnt gehad te hebben)aan de verschil lende legerkorpsen de noodige bevelen betreffende de marschrichting, den tijd binnen welken de bewegingen moeten worden uitgevoerd» enz. (Dit begreep de Failly al zeer slecht.) '/Aldus beschikt de chef van den generalen staf over de verschil lende legerkorpsen; terwijl de generale staf, aan deze toegevoegd, de bewegingen der divisiënbrigadenbataljonsenz.in overeen stemming met het algemeene plan, ten uitvoer doet brengen. //Hiertoe moet men zich vooraf verzekerd hebbendat de vaak talrijke massa's de noodige en voor het oogmerk geschikte wegen aantreffen. Daarbij moet er gelet worden op het onderhouden der verbinding van de verschillende kolonnes met hunne basismet de ambulancende amunitie- en proviandmagazijnen. Voorts moet elke beweging zoo zijn geregeld, dat de strategische samenhang ongestoord blijve en aan den vijand de gelegenheid niet worde ge geven om deze te verbreken. (Hiertoe en tot het verkennen van den vijand hebben de Duitsehers dan ook vooral zoo uitstekend over de cavalerie gedacht bij hunne organisatie.) Aan deze en nog zooveel meer eischen kan onmogelijk worden voldaantenzij men bezitteeene hoogst nauwkeurige kennis van het terreinvan de kracht en het gehalte der eigen troepen en vooral ten opzichte van de marschen, welke zij kunnen maken. De beoordeeling ten deze moet met de grootstmogelijke voorzich tigheid (geene schroomvalligheid) en nauwlettendheid geschieden. //Is eindelijk het oogenblik daar, dat de troepen in het gevecht komen, dan moet de generale staf zorg dragen, dat de gegeven bevelen allerwege naar eisch worden ten uitvoer gelegd. Hij vestigt zoo noodig de aandacht van den bevelhebber op de punten, waar de vijandelijke overmacht of andere zaken vorderen, dat versterkin gen worden heengezondenof waardoor achteloosheid des vijands eene opening in zijne stelling wordt gevonden, waarvan met vrucht gebruik kan worden gemaakt. In één woord, door den generalen staf moetal naar gelang van den loop der gebeurtenissentelkens het noodige voorstel worden gedaan, om de oorspronkelijke bevelen naar den aard der omstandigheden te wijzigen, terwijl hij ook voor de uitvoering van nieuwe plannen zorgt. //Hoe hoogst oppervlakkig deze schets ook zijzoo zal toch een ieder er wel uit kunnen zienwelk eene instelling van het grootste

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 436