gewicht de generale staf is bij het voeren van een oorlog, en dat een leger, geleid door een generalen staf, als de Duitschers het voorrecht hebben te bezitten, één der krachtigste elementen in de hand heeftom overwinning op overwinning te behalen." Wil men weten hoe de generale staf in Pruisen gevormd wordt en welke aanvoerders het groote leger daaraan te danken heeft, laat ons dan eenige bladzijden volgen en samenvatten uit het werkje Duitschlands legeraanvoering in 1870, door den kapitein den Beer Poortugaal, waarin deze zegt: //Sinds lang bestaat te Berlijn de Kriegsakadem.ief Be vruchten welke thans verkregen wordenzijn daar sinds lang gezaaid. //Na een voldoend examen te hebben afgelegd, ontvangen een zeker aantal officieren gedurende een 3-jarigen cursus onderwijs in ver schillende militaire- en aanverwante studievakken. Zij, die zich door aanleg, vlug oordeel en werkzaamheid boveu anderen hebben onder scheiden, worden genoteerd en bijzonder aanbevolen. Na afloop van den cursus gaan de officieren, in den rang welken zij bekleedennaar de korpsen terugdoch de kundigsten en meest ontwikkelden worden^ na eenigen tijd weer bij hun wapen dienst te hebben gedaan, bij den generalen staf te Berlijn gedetacheerd en werken daar eenige maanden onder het oog van den generaal von Moltke. Hijdie dan bij deze nadere proef niet tegenvalt, wordt bij den generalen staf geplaatst. Bij uitzondering worden zij daarbij geplaatst, die zich in eenig ander opzicht bijzonder hebben onderscheiden. nlJit dien staf worden de meeste chefs der korpsen en generaals getrokken. Dit maakt o. a. ook, dat bij het Pruisische leger de studie een grooten prikkel vindt. De meeste generaals der Pruisen, die in Frankrijk streden, ziju gevormd door dien generalen staf. //Wij moeten eerbied hebben zegt de schrijver verder voor den generaal von Moltke, eens de schoolmeester genoemd, thans graaf en chef van den generalen staf, het leidend hoofd van de machtige Duitsche legers op Fraukrijks bodem. Hij kon de détails van uitvoering met gerustheid geheel aan anderen overlaten. Wie hij daarmede belastte, zijn in de door hem gewenschte richting opgeleid; hij kent ze; hij heeft ze zien werken; hij weet, waarin deze uitmunt en voor welke onderneming gene het meest is berekend. Hij beschikt over een generalen staf, welke voorbereid iswelke slechts een enkel woord behoeft te ontvangen als bevelverder begrijpt wat verlangd wordt en daarop tot in bijzonderheden het hoofddenkbeeld van den chef uitwerkt en regeltwat geregeld moet worden." 430

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 437