432 In hoofdzaak komt dit rapport dat in Britsch-Indie met belang stelling is gelezen door allen wien het welzijn der troepen ter harte gaat op het volgende neer Honderd man werkten gedurende verscheidene maanden in 't ge bergte. Bij hun terugkeer in 't garnizoen hadden ze slechts één man verloren aan Brightsche nierziekte. Iedereen viel het verschil op tusschen hun voorkomen en de bleeke gelaatskleur en magerheid van hunne kameraden die in de vlakte waren gebleven. In denzelf den tijd waren van de eerste 51 percent, van de laatsten 211 per cent onder geneeskundige behandeling geweest. Met zulke bewijzen ~voor oogen, deelt Dr. Currant de meening van dat groote aantal geneesheeren, die het wenschelijk achten voor het gouvernement, om in eens te besluiten, talrijke troepen-afdeelingen in de Britsch-Indische hooglanden aan 't werk te zetten. Maar naar ons inzien moet de groote waarde van dit rapport hierin gezocht wordendat het aantoont hoe op een schandelijke wijze ge bruik gemaakt wordt van het gebergte; hoe de soldaat er behandeld wordt. De autoriteiten schijnen te gelooven, dat in 't gebergte geen gezondheids-maatregelen noodig zijn. Zoo werd het water verontrei nigd door plantaardige ontledings-producten en allerlei onreinheden, zoodat diarrhee ontstond door er van te drinken. Ofschoon werd aanbevolen planken te verstrekken waarop ze kon den liggen, moesten de soldaten zich maar zoo goed en kwaad als het ging, met het een of ander behelpen; de loodsen, welke in den regentijd gebruikt werdenhadden geen houten vloerde latrines werden door de manschappen zelve gemaakt waar ze die maar noodig haddenterwijl zij in tenten lagen, werden geen hangmatten verstrekt, en stroo werd alleen gegeven als het gemakkelijk te krijgen was. De bedfournitures waren lang niet toereikende bij koud weder en niemand had een lap '/waterproof" om hem in den regentijd te beschermen. Het aantal ziekten was ongetwijfeld nog veel kleiner geweest in dien men in deze hygiënische voorzorgen had genomen. Maar al neemt men nota van die slechte behandeling der manschappen elk feit, dat nu en dan tot onze kennis komt aangaande de plaatsing der troepen in 't gebergte, voor zoo ver dit in toepassing wordt ge bracht, toont toch hoe dwaas het is uit een gezondheids-oog punt om steeds zulk een aanzienlijke Europeesche macht in de ongezonde vlakten van Indië te herbergen. (Uit het weekblad nthe lancetvan 11 Februari 1871.)

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 439