ken uit het leger, zonder dat daardoor de legerformatie eene uit breiding heeft ondergaan. In het belang van de goede werking van den maatregel werd het burgerlijk gezag aangeschrevengeene vergunning tot het oprichten van tapperijen, herbergen enz. te of nabij Meester-Cornelis te ver- leenen dan in overeenstemming met de plaatselijke militaire autoriteit. De aanvankelijk verkregen resultaten worden in een onlangs ont vangen rapport alleszins gunstig genoemd. Voor goede en doelmatige voeding wordt bijzondere zorg gedragen; dikwerf worden Hollandsche spijzen verstrekt, om zoodoende den overgang tot de Indische voe ding meer geleidelijk te doen plaats hebben. Gedurende de vier eerste maanden der oprichting (4 November 1869—ultimo Februari 1870) werden bij het suppletie-depot aangebracht 6 detachementen, elk van 125 man. De manschappen, afkomstig van de twee het eerst aangekomen detachementen, bleven slechts 22 dagen bij het depot, die van de drie overige gemiddeld 56 dagen, het 6de deta chement bevond zich eerst sedert 25 Februari te Meester-Cornelis. Het ziektecijfer onder deze 750 man gaf, in vergelijking met de verhouding der geneeskundig behandelden onder de suppletietroepen die in de drie laatste jaren gedurende ongeveer gelijke tijdvakken bij het subsistentenkader te Weltevreden waren aangebracht, gun stige resultaten. Buiten de bestaande militaire convalescenten-gestichten te Oena- rang en te Malang, is sedert medio 1868 ook eene particuliere in richting van dien aard, gelegen te Kampong Macassar op den weg naar Buitenzorg, dienstbaar gemaakt aan de verpleging van conva lescente militairen. Het contract met den geneesheer is in Maart jl.op grond van de goede resultaten, voorloopig bestendigd tot uit. 1870, met uitbreiding van het aantal plaatsen, waarover het gouvernement te beschikken heeft, van 60 tot 110. Er kunnen nu 60 Europesche en 50 inlandsche onderofficieren en manschappen worden opgenomen. Inrichtingenbijzonderheden Commissiën op te dragen aan officieren met verlof. In den aan vang van 1870 is, op voorstel uit Indië, in beginsel besloten om jaarlijks aan een of twee, daarvoor door den gouverneur-generaal in aanmerking te brengen officieren met verlof, ten nutte van verschil lende militaire belangenbuitenlandsche commissiën op te dragen 36

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 43