De stijl dier bepalingen en orders moet zeer duidelijk zijn Wordt zulks altijd in het oog gehouden? Helaas neen. Tal van orders en bepalingen bewijzen zulks. Een ander voornaam vereischte ter instandhouding der krijgstucht is eene rechtvaardige en juiste toepassing van straffen, natuurlijk van gepaste straffen. Van ongepaste straffen is geene sprake, noch in het reglement van krijgstucht, noch in het crimineel wetboek. Bij de opsomming der straffen vergeet de schrijver de straf van degradatie op te noemen. Deze omissie vergeven wij hem gaarne niet echter eene bewering als deze, dat'men de dwangarbeiders moest laten werken aan spoorwegen en andere werken van algemeen nut omdat al te goed gebleken is, dat van particuliere werkkrachten te dien opzichte weinig te verwachten is. Van den schrijver hadden we zulke conservatieve ideeën niet ver wacht, evenzeer als het ons een raadsel is, hoe hij kan wenschen, dat de met gevangenis gestrafte militairen voor civiele werkzaamheden gebezigd werden Hoe uiterst doeltreffend wij het zouden vindenom de cellulaire opsluitingvooral ten opzichte van de met provoost, cachot en politie-kamer gestraften ook op de militairen toegepast te zien, zeer meêdoogenloos vinden wij schrijvers verlangen, om den met provoost gestraften militair geen soldij te willen toekennenomdat hij geen dienst presteert. //In de provoost presteert de man geen dienst en heeft dus geen recht op soldij", dus zijn de woorden van den schrijver. Wij willen dat gezegde beschouwen als te zijn geuit in een onbewaakt oogenblik, en bevelen hem aan om in zijne be schouwingen wat meer aan menschen te denken menschen met men- schelijke zwakheden en gebreken, en zijne philantropie ten deze niet geheel weg te cijferen De inrichting der 2e klasse van militaire discipline, zoo als door den schrijver wordt voorgesteldkeuren wij alleszins goed. De sol daten, welke in dien straf-cursus zijn, möeten afzonderlijk gelogeerd worden en onder het bevel staan van een flinkdoortastend en recht schapen officier. Tusschen de landaarden mag geen onderscheid gemaakt worden. De soldijen worden tot een minimum gebracht en den man schappen slechts de hoog noodige kleedingstukken verstrekt. De administratie en dienstregeling dier klasse is aan den kommandant dier straf-kompagnie opgedragen. Deze is alleen aan den bataillons- kommandant verantwoording schuldig, maar overigens, wat dienst regeling enz., betreft, geheel onafhankelijk. De in dien straf-cursus 435

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 442