437 De opgegeven cijfers toonen overtuigend aan, hoe het gezag min der geëerbiedigd wordt dan vroeger. FFaaraan dit toegeschreven moet worden, weet een ieder;'doch wij zullen ten overvloede nog op twee hoofdoorzaken wijzen: 1° dat er dikwerf veel te licht of soms in het geheel niet gestraft wordt, en 2° dat de meerdere al te veel in het ongelijk wordt gesteld tegenover den mindere. Tot geruststelling van den schrijver zullen we echter aanstonds, door het aanhalen van een paar voorbeelden uit den vreemde, aan- toonen, dat niet alleen in het Indische leger over het ondermijnen der krijgstucht wordt geklaagd, maar ook elders, o. a. in Britsch- Indië en in Algerië. Door velen wordt dit over het hoofd gezien en het gebrek van vele Nederlanders gedeeld, om alles al te keuren, wat zuiver Nederlandsch, en goed te keuren, wat uit den vreemde is* Dit verraadt gebrek aan kennis van zaken en studie, en wij, van onzen kant, verineenen het bovenstaande niet beter te kunnen ver duidelijken dan door het geven van eenige voorbeelden. Leeringen wekkenmaar voorbeelden trekken. De //Friend of India" van den 25 April j. 1.N° 1885/XXXVII» maakt ons met een feit bekend, dat onlangs te Madras heeft plaats gehad en een waardig antecedent van het kortelings gebeurde te Palembang kan genoemd worden. Het 19° regiment Inlandsche infanterie, te Madras in garnizoen, had order gekregen, om geëmbarkeerd en verder gedirigeerd te worden naar de Straits-Settlements, om aldaar garnizoen te houden. A'oor het vertrek derwaartshad men het korps laten aantredenom den manschappen de soldij over de maand Februari, en een voorschot op die soldij over de maand Maart uit te betalen; maar sommige man schappen weigerden op eene onbetamelijke wijze die soldij te ontvangen, hetgeen navolgenderwijze toeging: Toen N°. 1 van de 1<= kompagnie weigerde zijne soldij aan te nemenen deswege door zijn kompagnies- kommandant gelast werd zich in arrest te begeven, volgde de geheele kompagnie den arrestant naar de politiewacht, op eene rumoerachtige wijze uitroepende, dat, nu hun kameraad in arrest was gebracht, zij ook gearresteerd moesten worden. Die houding der manschap pen deed den Inlandschen officier, aan wieu was opgedragen, be doelden arrestant in verzekerde bewaring te brengendat bevel nietoogenblikkelijk ten uitvoer brengen. Zie hier echter wat er verder gebeurde. Toen de soldij aan de manschappen der 8e kom pagnie zoude uitbetaald wordenhad eene gelijksoortige weigering als hierboven gemeld werdplaatsen drie manschappen van die

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 444