20. zoo ja, voldoet dan hare tegenwoordige oefening aan de eischen, die men van haar moet vorderen? Is de infanterie nog steeds het hoofdwapen Wij laten het ant woord over aan Trochu //In den oorlog is de infanterie het werktuig der kracht en der duurzaamheid." //Men zegt bij wijze van spreken dat de infanterie de koningin der veldslagen is. Het is eene waarheiddie geeu krijgsman zal tegenspreken, maar wier onbepaalde en poëtische beteekenis nader omschreven dient te worden. De infanterie is te gelijkertijd de hoofd factor en het ondersteuningspunt van al de andere factoren van het gevecht. Indien zij vooruitgaat, de tegenover haar staande liniën doet wijken en achtereenvolgens de stellingen door deze bezet inneemt, dan is de 'overwinning verkregen. Indien zij haar terrein behoudt, pal staat en niet omziet, dan is de overwinning nog onzeker, en kan deze nog door eene gelukkige manoeuvre en eene laatste poging behaald worden. Indien zij ten gevolge der om standigheden moet wijken, en niet meer in staat is om, gebruik ma kende van de steunpunten die het terrein haar aanbiedt, stand te hou den en hef'oflensief te hernemendan kondigt zich de nederlaag aan." -Ten ziet dusdat de heer Bosboomin zijne bewering dat de infanterie nog altijd het hoofdwapen is en de beslissing steeds door haar zal moeten aangebracht wordensteun vindt bij eene autoriteit als Trochu. Is nu de tegenwoordige oefening der infanterie evenredig aan de eischen, die men haar kan stellen? Deze vraag zullen wij thans beantwoorden. Die beantwoording zal in sommige opzichten niet gunstig zijn wij laten ons daardoor echter niet terughouden wantzoo als onlangs terecht in dit tijdschrift (blz. 246) werd opgemerkt, de kennis der gebreken wordt in de eerste plaats vereischt om tot verbetering te kunnen geraken. Tot eene goede oefening der infanterie moet worden gerekend 1°. ervarenheid in het gebruik van het geweer als stootwapen; hoewel de bajonet-aanval in de Europeesche oorlogen wel niet meer zal voorkomen, welke meening echter door den schrijver, onbegrij- pelijk genoeg, niet gedeeld wordt, zullen in Indië daarentegen nog dikwerf toestanden voorkomenwaarin aan een goed gebruik der bajonet de overwinning te danken zal zijn 440

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 447