443 Wij zullen liever niet herhalen, wat de schrijver op bladz. 40 over de nuttelooze oefeningen spreekt, waarmede de soldaat dagelijks wordt bezig gehouden, doch alleen door het aanhalen van een paar gezegden van groote mannen doen ziendat de zucht om op bestaan de gebreken te wijzen, niet altijd als een gevolg van critiek- zucht - bij het jeugdige leger schuilt, maar, integendeel, ook bij ouderen van dagen aanwezig was en is. Een bewijs, dat de bewering van den schrijver juist is, dat nuttelooze oefeningen wrevel, onver schilligheid en ontevredenheid veroorzakenligt in het volgende ge zegde van den beroemden Generaal Lamarque opgesloten //Men zoude van de vrije uren des soldaats kunnen partij trekken, door hem gymnastische oefeningen te laten doen, die zijne krachten zouden verdubbeiendoor het geven van spelendie hem niet doen denken aan de vrienden zijner kindscheiddoor een bevattelijk onderricht, dat hem in staat zoude stellen, om in zijne loopbaan vooruit te komen; door nuttige werkzaamheden, die zijn lot zouden veraangenamen. Men houdt er echter meer van, hem met klein geestige en onophoudelijk vermeerderende orders te overstelpenen men is nog verwonderd, dat hij, van af de eerste week, de jaren, maanden en dagen telt, die hij nog te dienen heeft." In een rapport van de commissie waarvan de luitenant-generaal Knoop president was bij min. aanschrijving dd. 2 Juli '1867 belast met het uitbrengen van een verslag over verbeteringen in de voeding, de kleeding en het verder materiëele leven van den soldaat, leest men het navolgende: //Over het algemeen wordt uit het oog verloren, wat het eigenlijke doel van de militaire opvoeding is, en vergeet men in acht te nemendat zij alléén moet strekken om den soldaat tot krijgsman te vormend. i. om daardoor krijgsliedenmenschen geschikt om den oorlog te voerente verkrijgen. Door dezen stelregel meer algemeen ingang te doen vindenzou men zeker niet meer zoo veel aan lijzaken blijven hechten. Daar dit een natuurlijk gevolg is van de indrukkendie een langdurige vredestijd van lieverlede wortel doet schietenzoo kan men er niet genoeg voor zorgen om die nadeelige strekking tegen te gaan. Wij zijn overtuigd, dat, wanneer de soldaat bij de militaire marschen en andere oefeningen op de meest oordeelkundige wijze wordt geleidde opgewektheid voor de militaire dienst er zeker door zal winnen." //Niet alleen is het noodig om opgewektheid bij den soldaat te

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 450