449 ondergaan (in 1841 was dit 924, in 1870 1273 personen sterk) f is het cijfer der niet-eervol ontslagenen beduidend verminderd en bedraagt dit thans slechts 0,25 pCt; eene verhouding, die voor zeker wel gunstig mag heeten. Beschouwen wij thans de onder-officieren en korporaals. Dat hunne reclame-zucht schrikbarend is toegenomen, is, helaas, maar al te goed bekend. Hoe echter verder huu gehalte is, kan o. a. ook blijken uit het aantal degradationwelke jaarlijks plaats hebben. Dat aan tal bedroeg in de laatste vier jaren (18671870) gemiddeld niet minder dan 130 per jaar Ook het gehalte onzer soldaten is natuurlijk niet beter. Zoo werden o. a. in de laatste vier jaren gemiddeld per jaar niet minder dan 320 Europeanen en 1275 inlanders in de 2e klasse van mili taire discipline geplaatst. Omtrent verdere statistieke opgaven verwijzen wijnaar het in No. 7 van dit tijdschrift over onze krijgstucht voorkomende van den ka pitein der infanterie Haus. Wie lust gevoelt, moge voor zich zei ven vergelijkingen maken en ons het antwoord geven op de vraag, waaraan de gebrekkige vorming der soldaten tot een goed kader moet worden toegeschreven. Wie eene statistiek der dronkenschap en van het goedverkoopen kon leveren, zoude zeker hetzelfde op die vraag antwoorden als wij. Zeer terecht merkt de schrijver op, dat tw:ee voorname zaken van grooten invloed op de vorming van het kader zijn: onderwijs en verheffing van de mindere rangen. De zoo verheven uitdrukking kennis is macht, is zeer zeker ook op liet leger toepasselijk. Nemen wij dienaangaande een voorbeeld aan Pruisen, maar ook tevens aan 'Prankrijk, dat, als contrast, onze eerste bewering des testerker zal doen uitkomen. //Eene der hoofdoorzaken, volaens mijne meening," dus lezen wij in eene brochure, getiteldLa Erance et la Prusse, //van den achter uitgang van Frankrijk in de laatste jaren, is het gebrekkige on derwijs. Frankrijkdat zich de beschaafde natie bij uitnemendheid waantzoude wel doen een voorbeeld te nemen aan dat barbaarsche land, Pruisen. Er is geen staat, waar het onderwijs beter geor ganiseerd is dan in Pruisen men vindt daar zelden een kind van zeven jaren, dat niet lezen, schrijven en rekenen kan. De daaruit te maken gevolgtrekking is gemakkelijk. Zij is deze: dat de massa van het volk veel beschaafder moet zijn dan in Frankrijk. Men ziet dus hoe weinig werk men in Frankrijk van het publiek on-

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 456