455 klasse besterad is voor de aspiranten der militaire school, maar ver geet in die klasse ook onderwijs te doen geven in de aardrijkskunde van Europa en in de algemeene geschiedeniszoo zijn wijdoor die vergissing, wel genoodzaakt, om eene afzonderlijke klasse voor de adspiranten der militaire school te scheppen en den onderwijzer nog een paar lesuren meer per dag te gevenb. v. van 8—10 uur 's morgens. De plaatsing boven de formatie moet als eene zeer hooge gunst door den onderofficier worden beschouwd; en hij zal des te meer tot die overtuiging komen, wanneer zijn korps-chef bij een voordracht daartoe met alle gestrengheid in zijne eischen te werk gaat. Niet hoofdzakelijk de kompagnies-kommandant, maar wel degelijk de di recteur en de instructeur der korps-school moeten daarbij gehoord wordenom te belettendat eene zoodanige plaatsing aan vele on- noozele en niets beteekenende onder-officielen het middel aan de hand heeft, eens //lekker te gaan luilakken"! Verder zouden we met het oog op de reorganisatie der mili taire school en den geregelden gang van het onderwijs - de bepa ling niet meer gehandhaafd willen zien, .om de toelatings-examens voor die inrichting twee malen per jaar, in Juli en Januari, plaats te doen hebben; die toelating behoort slechts eens per jaar te geschieden. Thans gaan wij over tot het aan die school te geven onderwijs. Wij zouden dit niet evenals de schrijver op 2 maar op 3 jaren willen stellen en dan de aan die inrichting onderwezen wor dende vakken als volgt over die drie jaren willen verdeelen le Studie-jaar. I. de Nederlandsche taal tot aan de beginselen der stijl leer II. de beginselen der Ma- leische taal en de kennis van het letterschrift; III. een overzicht der Aard rijkskunde, met eènig begrip van de Wis- en Natuurkun dige aardrijksbeschrijving; IV. van de O. I. Land- en Volkenkunde, de kennis der Indische staatsinstellingen en der Aardrijkskunde van Ja. va, Madura en Banka; 2e Studie-jaar. I. idem met stijl-leer; II. idem III. van de O. I. Land- en Volkenkunde: Java etc.,met Sumatra IV. de nieuwe geschiedenis van 17891848 Se Studie-jaar. I. Idem, idem met eenige kennis der Letterkunde; II. idemen het Javaansch letterschrift III. idem, Land- en Volken kunde: een kort overzicht der overige eilanden van den archipel IV. idem van 1848heden;

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 462