de man, alleen aan patronen, een gewicht van 60 X 0,03812, d. i. 2,2872 kilogram, wat waarlijk niet te veel is. Ook het kapmes waarvan de schrijver zegt dat de confectie minder goed is wenscheu wij den soldaat te doen behouden, zelfs al heeft hij een aehterlaadgeweer. Hoe lichter de soldaat zich ook zpude gevoelen, indien hij dat mes op marsch niet had, eerst danwanneer hij op het bivak komtgevoelt hij de behoefte daar aan en bemerkt hij eerst hoe veel verlichting hem dit mes geeft. Dat de bewapening der officieren zeer onpractisch isgeven we den schrijver toe. De wijze echter, waarmede hij ook hen met allerlei tasschen wil omhangenvinden wij zeer ondoelmatig. Kijker, zak-boussole en afstand-meter kunnen alle drie in één tasch worden geborgen. Den revolver houde de officier, vóór den vijand zijnde, zooveel mogelijk in zijn handin andere gevallen wordt dit voorwerp, met bovenbedoelde voorwerpen door zijn oppasser gedragen die toch altijd in zijne onmiddellijke nabijheid marcheert. Reeds ter loops zeiden wedat de sabel der infanterie- officieren zeer ondoelmatig is. Het gevolg daarvan is dan ook, dat die zelden te velde wordt gebruikt en daarvoor wordt die toch niet voorgeschreven? - Een degensabel met kavallerie-gevest en lederen schede, met een breeden koppel als de ceinturon van de Belgische officieren der chasseurs zoude, onzes inziens, beter aan het doel van veldsabel voldcen. KLEEDING. Zeer terecht merkt de schrijver op, dat de kleeding van het Indische leger verre van fraai en ook niet doelmatig is. Daarover ia bijzonderheden te treden, zullen we niet doen. Het is toch ver- geefsche moeite. De schrijver zelf heeft dit eens gedaan, en te meer doen wij het nietomdat we wetendat de opiniën over kleeding vooral hier in Indië zeer uiteenloopend zijnen we de plaatsruimte, die de redacteur van dit tijdschrift ons welwillend beschikbaar stelt, beter kunnen vullen, dan met de bespreking van een onderwerp, dat zooals zoovele andere altijd in Nederland moet beslist worden, waar, wij weten het, nog zoo vele zon derlinge ideeën over Indische toestanden voorheerschen. Wij zeggen alleen, dat: 1°. de tuniques eerder als kleedingstukken voor genie- en artillerie- 464

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 471